Weather Dodewaard weekend
Weather forecast for Dodewaard for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning clear, later morning overcast. Sunday during the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon rain showers.
Friday, May 1
21 / 9°C
| 0.0 mm | 19 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Dodewaard, Netherlands extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-southeast |
1027 hPa | 39 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1027 hPa | 41 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1027 hPa | 43 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1026 hPa | 47 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1026 hPa | 50 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1026 hPa | 52 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1026 hPa | 53 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1026 hPa | 53 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-southeast |
1026 hPa | 50 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1026 hPa | 47 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1026 hPa | 40 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1025 hPa | 37 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1025 hPa | 34 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1024 hPa | 32 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southeast |
1024 hPa | 30 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1019 hPa | 37 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1019 hPa | 45 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1017 hPa | 54 % | 4 °C | 92 % | 0% | 3% | 29% | 89% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1015 hPa | 57 % | 13 °C | 100 % | 0% | 93% | 19% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1013 hPa | 77 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 43% | 100% | |
Dodewaard, Netherlands - information
State: NetherlandsGPS coordinates: 51.9125; 5.6556
Time zone: Europe / Amsterdam
Altitude: 8 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Dodewaard, Netherlands. Weather forecast Dodewaard.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Dodewaard is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Dodewaard
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 9:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:34 pm | 14:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 9:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:39 am | 10:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:36 am | 11:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:07 pm | 05/01/2026 5:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |