Weather Djept weekend
Weather forecast for Djept for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning light rain showers, later morning cloudy, in the afternoon clear, in the evening rain showers. Sunday during the day morning cloudy, later morning partly cloudy, in the afternoon rain.
Friday, May 1
23 / 12°C
| 0.0 mm | 16 km/h |
| 13 °C | 10 °C | 2 am | |
| 12 °C | 9 °C | 8 am | |
| 22 °C | 19 °C | 2 pm | |
| 23 °C | 21 °C | 8 pm |
sunrise 6:10 am
sunset 9:01 pm
HOURLY
sunset 9:01 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Djept, Netherlands extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1025 hPa | 33 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1026 hPa | 36 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1025 hPa | 39 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1024 hPa | 38 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1022 hPa | 25 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1018 hPa | 22 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| light rain showers | 15 °C 13 °C |
0.8 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1017 hPa | 43 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1016 hPa | 67 % | 8 °C | 61 % | 0% | 4% | 57% | 8% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.1 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1015 hPa | 37 % | 7 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 8 PM
2 PM
| rain showers | 22 °C 21 °C |
2.1 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1013 hPa | 42 % | 8 °C | 59 % | 0% | 2% | 14% | 53% | |
Djept, Netherlands - information
State: NetherlandsGPS coordinates: 51.4285; 5.4071
Time zone: Europe / Amsterdam
Altitude: 19 m
The administrative part:
- North Brabant, 's-Hertogenbosch
- Veldhoven, Veldhoven, North Brabant
Something wrong, something missing?
Weather Djept, Netherlands. Weather forecast Djept.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Djept is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Djept
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:10 am | 9:01 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:35 pm | 14:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 9:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:43 am | 10:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:42 am | 11:31 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:06 pm | 05/01/2026 5:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |