Weather De Nes weekend
Weather forecast for De Nes for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon overcast. Sunday during the day overcast, in the afternoon initially overcast, later rain.
Friday, May 1
19 / 11°C
| 0.0 mm | 22 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast De Nes, Netherlands extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-southeast |
1027 hPa | 60 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-southeast |
1027 hPa | 61 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east-southeast |
1026 hPa | 62 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h southeast |
1026 hPa | 63 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southeast |
1026 hPa | 64 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h southeast |
1026 hPa | 66 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southeast |
1026 hPa | 66 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southeast |
1026 hPa | 66 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southeast |
1026 hPa | 64 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h southeast |
1026 hPa | 61 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h southeast |
1025 hPa | 59 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h southeast |
1025 hPa | 55 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h southeast |
1025 hPa | 52 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southeast |
1024 hPa | 48 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h southeast |
1024 hPa | 46 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1020 hPa | 63 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1019 hPa | 66 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1017 hPa | 77 % | 10 °C | 56 % | 0% | 0% | 28% | 35% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1017 hPa | 84 % | 13 °C | 98 % | 0% | 5% | 3% | 98% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1014 hPa | 88 % | 12 °C | 99 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
De Nes, Netherlands - information
State: NetherlandsGPS coordinates: 53.0808; 4.8611
Time zone: Europe / Amsterdam
Something wrong, something missing?
Weather De Nes, Netherlands. Weather forecast De Nes.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for De Nes is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information De Nes
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 9:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:37 pm | 15:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:26 am | 9:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 10:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:26 am | 11:52 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:14 pm | 05/01/2026 5:30 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |