Weather De Hoek, North Brabant week
Weather forecast for De Hoek, North Brabant for this and next week.
Saturday, May 2
23 / 15°C
| 1.1 mm | 12 km/h |
| 16 °C | 13 °C | 2 am | |
| 15 °C | 15 °C | 8 am | |
| 23 °C | 23 °C | 2 pm | |
| 17 °C | 19 °C | 8 pm |
sunrise 6:09 am
sunset 9:04 pm
HOURLY
sunset 9:04 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast De Hoek, North Brabant, Netherlands extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1019 hPa | 38 % | 1 °C | 10 % | 0% | 0% | 9% | 1% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.3 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1017 hPa | 71 % | 9 °C | 96 % | 0% | 3% | 6% | 96% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 23 °C 23 °C |
0.6 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1015 hPa | 51 % | 12 °C | 100 % | 0% | 6% | 17% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1013 hPa | 81 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 94% | 100% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1011 hPa | 94 % | 13 °C | 88 % | 0% | 0% | 1% | 88% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1009 hPa | 65 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 22 °C 21 °C |
0.6 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southwest |
1009 hPa | 48 % | 10 °C | 100 % | 0% | 7% | 22% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1009 hPa | 71 % | 12 °C | 85 % | 0% | 2% | 3% | 85% | |
De Hoek, North Brabant, Netherlands - information
State: NetherlandsGPS coordinates: 51.3567; 5.1444
Time zone: Europe / Amsterdam
Altitude: 31 m
The administrative part:
- North Brabant, 's-Hertogenbosch
- Gemeente Reusel-De Mierden, Reusel
Something wrong, something missing?
Weather De Hoek, North Brabant, Netherlands. Weather forecast De Hoek, North Brabant.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for De Hoek, North Brabant is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information De Hoek, North Brabant
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 9:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:36 pm | 14:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 9:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:42 am | 10:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:40 am | 11:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 9:22 pm | 05/02/2026 5:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |