Weather Achterhoek, Overijssel long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Achterhoek, Overijssel for ten days.
Tuesday, May 26
27 / 16°C
| 0.5 mm | 8 km/h |
| 16 °C | 18 °C | 2 am | |
| 18 °C | 20 °C | 8 am | |
| 27 °C | 28 °C | 2 pm | |
| 23 °C | 24 °C | 8 pm |
sunrise 5:22 am
sunset 9:38 pm
HOURLY
sunset 9:38 pm
|
|
|
|
Weather forecast Achterhoek, Overijssel, Netherlands extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/26/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1031 hPa | 90 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1030 hPa | 90 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 27 °C 28 °C |
0.5 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1029 hPa | 48 % | 14 °C | 16 % | 0% | 3% | 14% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1027 hPa | 66 % | 15 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
Wednesday 05/27/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1029 hPa | 76 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1028 hPa | 74 % | 7 °C | 99 % | 0% | 97% | 0% | 53% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1027 hPa | 44 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1026 hPa | 46 % | 4 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
Achterhoek, Overijssel, Netherlands - information
State: NetherlandsGPS coordinates: 52.3769; 6.6952
Time zone: Europe / Amsterdam
Something wrong, something missing?
Weather Achterhoek, Overijssel, Netherlands. Weather forecast Achterhoek, Overijssel.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Achterhoek, Overijssel is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Achterhoek, Overijssel
data are always in the local timeSun and light
May 26, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:22 am | 9:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:30 pm | 16:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:36 am | 10:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:30 am | 11:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/25/2026 3:24 pm | 05/26/2026 3:10 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |