Weather Kori today
Weather forecast Kori May 30, 2026
Heavy rain in the morning, heavy rain in the afternoon, later sleet showers. High of 3 °C. Total rainfall 22.0 mm. Fog overnight with a low of 0 °C. Total rainfall 0.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kori, Nepal extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Saturday 05/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| heavy sleet | 2 °C 0 °C |
1.6 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1017 hPa | 85 % | 0 °C | 100 % | 25% | 81% | 100% | 4% | |
| 1 AM
4 PM
| sleet | 2 °C 0 °C |
0.5 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1016 hPa | 83 % | 0 °C | 100 % | 27% | 46% | 100% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| light sleet | 2 °C 0 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1016 hPa | 83 % | 0 °C | 98 % | 21% | 46% | 94% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 82 % | 0 °C | 97 % | 29% | 39% | 95% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1016 hPa | 85 % | 0 °C | 88 % | 32% | 53% | 70% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| light rain showers | 1 °C -1 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1016 hPa | 86 % | 0 °C | 82 % | 32% | 45% | 58% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| rain | 2 °C 0 °C |
0.5 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1017 hPa | 82 % | 0 °C | 88 % | 18% | 56% | 64% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| heavy rain | 2 °C 0 °C |
1.4 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1017 hPa | 89 % | 0 °C | 100 % | 3% | 92% | 96% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| heavy rain | 2 °C 0 °C |
1.9 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1018 hPa | 89 % | 0 °C | 100 % | 0% | 87% | 100% | 25% | |
| 9 AM
12 AM
| heavy rain | 2 °C 0 °C |
2.3 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1018 hPa | 92 % | 1 °C | 100 % | 0% | 88% | 100% | 19% | |
| 10 AM
1 AM
| heavy rain | 2 °C 0 °C |
2.3 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1018 hPa | 91 % | 0 °C | 100 % | 0% | 91% | 100% | 29% | |
| 11 AM
2 AM
| heavy rain | 2 °C 0 °C |
2.1 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1018 hPa | 93 % | 1 °C | 99 % | 0% | 89% | 98% | 25% | |
| 12 PM
3 AM
| heavy rain | 3 °C 1 °C |
2.3 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1018 hPa | 95 % | 1 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 9% | |
| 1 PM
4 AM
| heavy rain | 3 °C 1 °C |
2.6 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1017 hPa | 92 % | 1 °C | 100 % | 1% | 99% | 100% | 14% | |
| 2 PM
5 AM
| heavy rain | 2 °C 0 °C |
2.6 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1016 hPa | 97 % | 1 °C | 100 % | 25% | 100% | 98% | 12% | |
| 3 PM
6 AM
| heavy rain | 2 °C 0 °C |
1.4 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 94 % | 1 °C | 99 % | 0% | 98% | 98% | 5% | |
| 4 PM
7 AM
| rain | 3 °C 1 °C |
0.6 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 98 % | 2 °C | 97 % | 74% | 94% | 66% | 2% | |
| 5 PM
8 AM
| rain | 2 °C 0 °C |
0.8 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1015 hPa | 98 % | 2 °C | 95 % | 74% | 91% | 39% | 3% | |
| 6 PM
9 AM
| rain showers | 2 °C 0 °C |
0.7 mm | 0.7 m/s3 km/h east-northeast |
1016 hPa | 93 % | 1 °C | 79 % | 25% | 63% | 47% | 2% | |
| 7 PM
10 AM
| light sleet showers | 2 °C 0 °C |
0.2 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southeast |
1016 hPa | 89 % | 0 °C | 68 % | 23% | 53% | 39% | 2% | |
| 8 PM
11 AM
| light sleet showers | 2 °C 0 °C |
0.1 mm | 0.5 m/s2 km/h east |
1017 hPa | 92 % | 0 °C | 61 % | 25% | 52% | 25% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h east-northeast |
1018 hPa | 89 % | 0 °C | 51 % | 28% | 48% | 9% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southeast |
1018 hPa | 89 % | 0 °C | 54 % | 26% | 45% | 7% | 9% | |
| 11 PM
2 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-northeast |
1018 hPa | 86 % | 0 °C | 68 % | 29% | 53% | 14% | 20% | |
Sunday 05/31/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southwest |
1018 hPa | 89 % | 0 °C | 68 % | 30% | 50% | 22% | 21% | |
| 1 AM
4 PM
| fog | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1018 hPa | 90 % | 0 °C | 88 % | 44% | 69% | 44% | 30% | |
| 2 AM
5 PM
| fog | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1018 hPa | 91 % | -1 °C | 75 % | 54% | 64% | 29% | 4% | |
| 3 AM
6 PM
| fog | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1017 hPa | 89 % | -2 °C | 71 % | 53% | 58% | 29% | 3% | |
| 4 AM
7 PM
| partly cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1017 hPa | 83 % | -2 °C | 28 % | 22% | 27% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| partly cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1017 hPa | 82 % | -2 °C | 14 % | 12% | 14% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1017 hPa | 80 % | 0 °C | 7 % | 3% | 7% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1018 hPa | 72 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1018 hPa | 68 % | 0 °C | 16 % | 0% | 3% | 12% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1019 hPa | 63 % | 0 °C | 42 % | 0% | 27% | 19% | 6% | |
| 10 AM
1 AM
| light rain showers | 6 °C 4 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1019 hPa | 66 % | 0 °C | 68 % | 0% | 28% | 57% | 1% | |
| 11 AM
2 AM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.3 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1019 hPa | 73 % | 1 °C | 92 % | 0% | 70% | 75% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1019 hPa | 76 % | 1 °C | 97 % | 0% | 71% | 92% | 1% | |
| 1 PM
4 AM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1018 hPa | 78 % | 1 °C | 95 % | 0% | 61% | 85% | 3% | |
| 2 PM
5 AM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1017 hPa | 79 % | 1 °C | 87 % | 0% | 68% | 63% | 6% | |
| 3 PM
6 AM
| light rain showers | 5 °C 3 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1016 hPa | 82 % | 2 °C | 83 % | 0% | 71% | 43% | 3% | |
| 4 PM
7 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1016 hPa | 86 % | 2 °C | 94 % | 0% | 91% | 28% | 5% | |
| 5 PM
8 AM
| rain | 4 °C 2 °C |
0.4 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1016 hPa | 93 % | 2 °C | 94 % | 0% | 93% | 7% | 4% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1017 hPa | 97 % | 2 °C | 77 % | 23% | 64% | 32% | 4% | |
| 7 PM
10 AM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1017 hPa | 94 % | 0 °C | 71 % | 41% | 55% | 32% | 9% | |
| 8 PM
11 AM
| fog | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1017 hPa | 93 % | 0 °C | 71 % | 63% | 64% | 18% | 1% | |
| 9 PM
12 PM
| fog | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1018 hPa | 91 % | -2 °C | 69 % | 65% | 64% | 7% | 6% | |
| 10 PM
1 PM
| fog | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1018 hPa | 90 % | -2 °C | 71 % | 59% | 60% | 27% | 1% | |
| 11 PM
2 PM
| fog | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1018 hPa | 88 % | -2 °C | 85 % | 43% | 48% | 71% | 0% | |
Kori, Nepal - information
State: NepalGPS coordinates: 28.4192; 84.1802
Time zone: Asia / Kathmandu
time difference in hours with time in US is +3:45 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kori, Nepal. Weather forecast Kori.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kori is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kori
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kori
data are always in the local timeSun and light
May 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:11 am | 7 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:05 pm | 13:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:44 am | 7:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:13 am | 7:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:40 am | 8:31 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/29/2026 5:24 pm | 05/30/2026 4 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |