Weather Chune tomorrow
Weather forecast Chune April 30, 2026
During the day clear, later morning initially clear, later light rain, in the afternoon initially light rain, later cloudy. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 1.0 mm. At night overcast. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Chune, Nepal extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 0.4 m/s1 km/h north-northeast |
1009 hPa | 75 % | 5 °C | 4 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| light rain | 19 °C 18 °C |
0.7 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1009 hPa | 49 % | 7 °C | 93 % | 0% | 20% | 8% | 91% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1008 hPa | 70 % | 9 °C | 62 % | 0% | 12% | 14% | 51% | |
| 11 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1009 hPa | 68 % | 6 °C | 100 % | 0% | 2% | 0% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| rain showers | 10 °C 8 °C |
1.5 mm | 0.4 m/s1 km/h north |
1008 hPa | 62 % | 3 °C | 27 % | 0% | 2% | 0% | 25% | |
| 11 AM
2 AM
| rain showers | 17 °C 17 °C |
1.7 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1010 hPa | 61 % | 9 °C | 85 % | 0% | 21% | 31% | 77% | |
Chune, Nepal - information
State: NepalGPS coordinates: 28.4030; 83.6565
Time zone: Asia / Kathmandu
time difference in hours with time in US is +3:45 hours
Something wrong, something missing?
Weather Chune, Nepal. Weather forecast Chune.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Chune is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Chune
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:30 am | 6:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:07 pm | 13:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:05 am | 7:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:36 am | 7:38 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 8:09 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:43 pm | 04/30/2026 4:21 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |