Weather Chokhopani weekend
Weather forecast for Chokhopani for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy. Sunday from morning untill noon partly cloudy, later morning initially partly cloudy, later cloudy.
Friday, May 1
15 / 5°C
| 1.2 mm | 9 km/h |
| 8 °C | 6 °C | 5 am | |
| 15 °C | 13 °C | 11 am | |
| 12 °C | 10 °C | 5 pm | |
| 5 °C | 3 °C | 11 pm |
sunrise 5:29 am
sunset 6:45 pm
HOURLY
sunset 6:45 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Chokhopani, Nepal extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.3 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1013 hPa | 76 % | 4 °C | 99 % | 25% | 80% | 96% | 3% | |
| 1 AM
4 PM
| fog | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1013 hPa | 77 % | 4 °C | 96 % | 35% | 71% | 93% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| fog | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1011 hPa | 76 % | 3 °C | 77 % | 45% | 65% | 46% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1011 hPa | 69 % | 2 °C | 48 % | 4% | 35% | 22% | 7% | |
| 4 AM
7 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1011 hPa | 62 % | 0 °C | 49 % | 0% | 38% | 39% | 2% | |
| 5 AM
8 PM
| light rain showers | 8 °C 6 °C |
0.7 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1012 hPa | 60 % | 0 °C | 58 % | 7% | 45% | 48% | 2% | |
| 11 AM
2 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1008 hPa | 39 % | 1 °C | 64 % | 0% | 18% | 60% | 18% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1006 hPa | 51 % | 2 °C | 21 % | 0% | 18% | 4% | 1% | |
| 11 PM
2 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1010 hPa | 66 % | 0 °C | 53 % | 0% | 53% | 1% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.1 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1010 hPa | 61 % | -1 °C | 42 % | 0% | 27% | 25% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1006 hPa | 31 % | 0 °C | 39 % | 0% | 5% | 37% | 1% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1005 hPa | 45 % | 1 °C | 21 % | 0% | 5% | 16% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1009 hPa | 56 % | 0 °C | 78 % | 0% | 13% | 75% | 0% | |
Chokhopani, Nepal - information
State: NepalGPS coordinates: 28.7114; 83.6635
Time zone: Asia / Kathmandu
time difference in hours with time in US is +3:45 hours
Something wrong, something missing?
Weather Chokhopani, Nepal. Weather forecast Chokhopani.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Chokhopani is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Chokhopani
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:29 am | 6:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:07 pm | 13:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:04 am | 7:11 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:35 am | 7:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:04 am | 8:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:39 pm | 05/01/2026 4:51 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |