Weather Bhandarigaun, Central Region today
| 22 °C | 24 °C | 9 am | |
| 22 °C | 23 °C | 12 pm | |
| 21 °C | 22 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 9 pm |
sunrise 5:25 am
sunset 6:35 pm
HOURLY
sunset 6:35 pm
Weather forecast Bhandarigaun, Central Region April 29, 2026
During the day rain showers, in the afternoon initially rain showers, later rain. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 7.9 mm. At night light rain. The lowest temperature 14 °C. Total rainfall 0.8 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bhandarigaun, Central Region, Nepal extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
7 PM
| light rain showers | 15 °C 16 °C |
0.2 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1008 hPa | 89 % | 13 °C | 24 % | 0% | 1% | 13% | 15% | |
| 5 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1009 hPa | 85 % | 13 °C | 24 % | 0% | 0% | 11% | 14% | |
| 6 AM
9 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1010 hPa | 90 % | 14 °C | 67 % | 0% | 3% | 17% | 59% | |
| 7 AM
10 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1010 hPa | 89 % | 15 °C | 36 % | 0% | 0% | 13% | 27% | |
| 8 AM
11 PM
| light rain showers | 20 °C 22 °C |
0.2 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1010 hPa | 76 % | 15 °C | 16 % | 0% | 0% | 14% | 2% | |
| 9 AM
12 AM
| heavy rain showers | 22 °C 23 °C |
1.8 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1009 hPa | 66 % | 15 °C | 43 % | 0% | 3% | 9% | 35% | |
| 10 AM
1 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1010 hPa | 71 % | 15 °C | 100 % | 0% | 18% | 85% | 99% | |
| 11 AM
2 AM
| light rain showers | 21 °C 22 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1009 hPa | 68 % | 15 °C | 33 % | 0% | 4% | 7% | 26% | |
| 12 PM
3 AM
| heavy rain showers | 22 °C 23 °C |
1.2 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1009 hPa | 63 % | 14 °C | 75 % | 0% | 14% | 26% | 63% | |
| 1 PM
4 AM
| heavy rain showers | 20 °C 21 °C |
1.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1008 hPa | 74 % | 15 °C | 80 % | 0% | 19% | 21% | 71% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1007 hPa | 70 % | 14 °C | 95 % | 0% | 3% | 1% | 95% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1006 hPa | 66 % | 14 °C | 55 % | 0% | 0% | 3% | 53% | |
| 4 PM
7 AM
| light rain showers | 22 °C 23 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1004 hPa | 60 % | 13 °C | 12 % | 0% | 0% | 1% | 11% | |
| 5 PM
8 AM
| rain | 20 °C 21 °C |
0.9 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1005 hPa | 71 % | 14 °C | 100 % | 0% | 33% | 24% | 100% | |
| 6 PM
9 AM
| heavy rain | 17 °C 18 °C |
1.5 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1009 hPa | 91 % | 15 °C | 100 % | 25% | 96% | 68% | 100% | |
| 7 PM
10 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.7 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1011 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 17% | 100% | 74% | 100% | |
| 8 PM
11 AM
| fog | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1011 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 32% | 57% | 6% | 100% | |
| 9 PM
12 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 96 % | 15 °C | 100 % | 1% | 1% | 0% | 100% | |
| 10 PM
1 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1011 hPa | 91 % | 14 °C | 97 % | 0% | 0% | 7% | 97% | |
| 11 PM
2 PM
| rain showers | 16 °C 17 °C |
0.3 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1011 hPa | 88 % | 13 °C | 73 % | 0% | 0% | 29% | 60% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west |
1010 hPa | 89 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 30% | 100% | |
| 1 AM
4 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1010 hPa | 90 % | 13 °C | 97 % | 0% | 8% | 17% | 96% | |
| 2 AM
5 PM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1009 hPa | 90 % | 12 °C | 99 % | 0% | 4% | 9% | 99% | |
| 3 AM
6 PM
| light rain showers | 14 °C 15 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1008 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 5% | 100% | |
| 4 AM
7 PM
| rain showers | 14 °C 15 °C |
0.3 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1010 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 6% | 8% | 100% | |
| 5 AM
8 PM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1011 hPa | 91 % | 13 °C | 100 % | 0% | 6% | 69% | 100% | |
| 6 AM
9 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.5 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1011 hPa | 94 % | 14 °C | 100 % | 0% | 2% | 94% | 100% | |
| 7 AM
10 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1012 hPa | 97 % | 14 °C | 99 % | 0% | 0% | 5% | 99% | |
| 8 AM
11 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1011 hPa | 82 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 19% | 100% | |
| 9 AM
12 AM
| heavy rain | 19 °C 20 °C |
1.7 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1011 hPa | 71 % | 13 °C | 98 % | 0% | 1% | 20% | 98% | |
| 10 AM
1 AM
| rain | 19 °C 20 °C |
0.5 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1011 hPa | 73 % | 14 °C | 100 % | 0% | 21% | 73% | 100% | |
| 11 AM
2 AM
| rain showers | 18 °C 19 °C |
0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1011 hPa | 82 % | 14 °C | 99 % | 0% | 0% | 6% | 99% | |
| 12 PM
3 AM
| light rain | 20 °C 21 °C |
0.1 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1010 hPa | 72 % | 14 °C | 100 % | 0% | 7% | 18% | 100% | |
| 1 PM
4 AM
| rain | 21 °C 22 °C |
0.3 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1008 hPa | 65 % | 13 °C | 100 % | 0% | 17% | 13% | 99% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1006 hPa | 64 % | 13 °C | 90 % | 0% | 2% | 7% | 89% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1005 hPa | 58 % | 12 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 4 PM
7 AM
| rain showers | 22 °C 22 °C |
0.4 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1004 hPa | 53 % | 12 °C | 3 % | 0% | 0% | 1% | 1% | |
| 5 PM
8 AM
| heavy rain showers | 19 °C 20 °C |
4.1 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1005 hPa | 75 % | 14 °C | 77 % | 0% | 46% | 13% | 51% | |
| 6 PM
9 AM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1009 hPa | 97 % | 14 °C | 97 % | 11% | 85% | 42% | 74% | |
| 7 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1011 hPa | 98 % | 15 °C | 98 % | 0% | 23% | 32% | 97% | |
| 8 PM
11 AM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.9 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1012 hPa | 99 % | 14 °C | 100 % | 59% | 95% | 32% | 100% | |
| 9 PM
12 PM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1013 hPa | 98 % | 14 °C | 100 % | 55% | 70% | 30% | 99% | |
| 10 PM
1 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.4 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1013 hPa | 99 % | 14 °C | 100 % | 59% | 64% | 96% | 99% | |
| 11 PM
2 PM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1012 hPa | 98 % | 14 °C | 100 % | 43% | 43% | 99% | 100% | |
Bhandarigaun, Central Region, Nepal - information
State: NepalGPS coordinates: 27.5809; 85.5276
Time zone: Asia / Kathmandu
time difference in hours with time in US is +3:45 hours
Something wrong, something missing?
Weather Bhandarigaun, Central Region, Nepal. Weather forecast Bhandarigaun, Central Region.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bhandarigaun, Central Region is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Bhandarigaun, Central Region
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Bhandarigaun, Central Region
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:25 am | 6:35 pm |
| Noon: | Length of day: |
| noon | 13:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5 am | 7 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:31 am | 7:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:01 am | 7:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:40 pm | 04/29/2026 3:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |