Weather Bhaleshwar the day after tomorrow
Weather forecast Bhaleshwar May 1, 2026
During the day overcast, later morning initially overcast, later heavy rain showers, in the afternoon initially heavy rain showers, later partly cloudy. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 7.8 mm. At night rain. The lowest temperature 14 °C. Total rainfall 1.0 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bhaleshwar, Nepal extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1010 hPa | 97 % | 14 °C | 90 % | 0% | 3% | 11% | 89% | |
| 1 AM
4 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1009 hPa | 95 % | 14 °C | 97 % | 0% | 0% | 23% | 97% | |
| 2 AM
5 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1009 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 6% | 28% | 100% | |
| 3 AM
6 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1009 hPa | 94 % | 13 °C | 99 % | 3% | 13% | 43% | 99% | |
| 4 AM
7 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1009 hPa | 94 % | 13 °C | 96 % | 0% | 6% | 58% | 93% | |
| 5 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1009 hPa | 91 % | 12 °C | 46 % | 0% | 0% | 32% | 22% | |
| 6 AM
9 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1010 hPa | 94 % | 15 °C | 85 % | 0% | 4% | 39% | 78% | |
| 7 AM
10 PM
| light rain | 18 °C 19 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1010 hPa | 83 % | 14 °C | 100 % | 0% | 1% | 84% | 100% | |
| 8 AM
11 PM
| light rain | 19 °C 20 °C |
0.1 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1011 hPa | 76 % | 14 °C | 99 % | 0% | 0% | 29% | 98% | |
| 9 AM
12 AM
| light rain | 20 °C 21 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1010 hPa | 70 % | 14 °C | 99 % | 0% | 5% | 82% | 99% | |
| 10 AM
1 AM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1010 hPa | 67 % | 14 °C | 100 % | 0% | 10% | 60% | 100% | |
| 11 AM
2 AM
| light rain | 22 °C 23 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1008 hPa | 64 % | 14 °C | 96 % | 0% | 67% | 26% | 93% | |
| 12 PM
3 AM
| heavy rain showers | 23 °C 24 °C |
3.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1007 hPa | 58 % | 14 °C | 85 % | 0% | 73% | 59% | 64% | |
| 1 PM
4 AM
| heavy rain | 22 °C 23 °C |
3.6 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1006 hPa | 60 % | 14 °C | 98 % | 0% | 37% | 60% | 75% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1006 hPa | 76 % | 14 °C | 49 % | 0% | 18% | 28% | 27% | |
| 3 PM
6 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1005 hPa | 72 % | 14 °C | 86 % | 0% | 4% | 14% | 84% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1004 hPa | 68 % | 14 °C | 62 % | 0% | 4% | 6% | 58% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.4 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1004 hPa | 72 % | 14 °C | 75 % | 0% | 3% | 1% | 74% | |
| 11 PM
2 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
1.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1009 hPa | 97 % | 15 °C | 99 % | 0% | 12% | 43% | 97% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| light rain showers | 14 °C 15 °C |
0.9 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1007 hPa | 96 % | 13 °C | 50 % | 0% | 19% | 31% | 22% | |
| 11 AM
2 AM
| heavy rain | 22 °C 24 °C |
9.1 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1006 hPa | 71 % | 16 °C | 99 % | 0% | 98% | 86% | 23% | |
| 5 PM
8 AM
| heavy rain showers | 18 °C 20 °C |
7.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1005 hPa | 85 % | 15 °C | 85 % | 0% | 18% | 22% | 79% | |
| 11 PM
2 PM
| rain | 16 °C 18 °C |
2.6 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1008 hPa | 98 % | 15 °C | 99 % | 0% | 49% | 67% | 97% | |
Bhaleshwar, Nepal - information
State: NepalGPS coordinates: 27.5794; 85.4955
Time zone: Asia / Kathmandu
time difference in hours with time in US is +3:45 hours
Something wrong, something missing?
Weather Bhaleshwar, Nepal. Weather forecast Bhaleshwar.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bhaleshwar is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bhaleshwar
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:23 am | 6:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| noon | 13:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:58 am | 7:02 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:30 am | 7:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:59 am | 8 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:30 pm | 05/01/2026 4:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |