Weather Basnetgaun, Central Region long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Basnetgaun, Central Region for ten days.
Wednesday, May 20
26 / 18°C
| 4.4 mm | 1 km/h |
| 18 °C | 21 °C | 5 am | |
| 26 °C | 30 °C | 11 am | |
| 23 °C | 27 °C | 5 pm | |
| 19 °C | 22 °C | 11 pm |
sunrise 5:11 am
sunset 6:48 pm
HOURLY
sunset 6:48 pm
|
|
|
|
Weather forecast Basnetgaun, Central Region, Nepal extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| light rain | 18 °C 21 °C |
0.5 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1006 hPa | 99 % | 18 °C | 98 % | 0% | 97% | 14% | 28% | |
| 11 AM
2 AM
| rain | 26 °C 29 °C |
2.1 mm | 0.4 m/s1 km/h west |
1006 hPa | 68 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 12% | 22% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1003 hPa | 84 % | 20 °C | 56 % | 0% | 2% | 1% | 54% | |
| 11 PM
2 PM
| rain | 19 °C 22 °C |
1.8 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1005 hPa | 99 % | 18 °C | 99 % | 0% | 99% | 3% | 0% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| light rain showers | 19 °C 22 °C |
0.6 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1005 hPa | 98 % | 18 °C | 47 % | 0% | 16% | 21% | 21% | |
| 11 AM
2 AM
| rain | 26 °C 30 °C |
2.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1006 hPa | 70 % | 19 °C | 100 % | 0% | 50% | 85% | 18% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1004 hPa | 83 % | 20 °C | 21 % | 0% | 7% | 2% | 14% | |
| 11 PM
2 PM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1006 hPa | 99 % | 18 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
Basnetgaun, Central Region, Nepal - information
State: NepalGPS coordinates: 27.6470; 85.4170
Time zone: Asia / Kathmandu
time difference in hours with time in US is +3:45 hours
Something wrong, something missing?
Weather Basnetgaun, Central Region, Nepal. Weather forecast Basnetgaun, Central Region.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Basnetgaun, Central Region is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Basnetgaun, Central Region
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:11 am | 6:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:59 am | 13:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:45 am | 7:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:15 am | 7:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:43 am | 8:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 8:21 am | 05/20/2026 10:51 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |