Weather Baheda, Central Region today
| 27 °C | 30 °C | 5 pm | |
| 24 °C | 28 °C | 7 pm | |
| 24 °C | 27 °C | 9 pm | |
| 23 °C | 26 °C | 11 pm |
sunrise 5:25 am
sunset 6:33 pm
HOURLY
sunset 6:33 pm
Weather forecast Baheda, Central Region April 29, 2026
Afternoon in the afternoon rain showers. The highest temperature 29 °C. Total rainfall 1.7 mm. At night heavy rain. The lowest temperature 23 °C. Total rainfall 7.6 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Baheda, Central Region, Nepal extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 4 PM
7 AM
| heavy rain showers | 29 °C 32 °C |
2.3 mm | 6.0 m/s22 km/h southeast |
1003 hPa | 60 % | 20 °C | 100 % | 0% | 11% | 10% | 100% | |
| 5 PM
8 AM
| heavy rain | 27 °C 31 °C |
1.4 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1004 hPa | 73 % | 21 °C | 100 % | 0% | 12% | 64% | 100% | |
| 6 PM
9 AM
| light rain showers | 24 °C 27 °C |
0.2 mm | 6.7 m/s24 km/h northeast |
1004 hPa | 87 % | 22 °C | 100 % | 0% | 1% | 7% | 100% | |
| 7 PM
10 AM
| overcast | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1006 hPa | 87 % | 21 °C | 100 % | 0% | 0% | 15% | 100% | |
| 8 PM
11 AM
| cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-southeast |
1006 hPa | 85 % | 21 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
| 9 PM
12 PM
| cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-southeast |
1006 hPa | 84 % | 20 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 81% | |
| 10 PM
1 PM
| overcast | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-southeast |
1007 hPa | 85 % | 20 °C | 99 % | 0% | 0% | 15% | 99% | |
| 11 PM
2 PM
| cloudy | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-southeast |
1007 hPa | 85 % | 20 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| overcast | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1007 hPa | 84 % | 20 °C | 100 % | 0% | 77% | 0% | 100% | |
| 1 AM
4 PM
| overcast | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east |
1006 hPa | 85 % | 20 °C | 100 % | 0% | 78% | 7% | 100% | |
| 2 AM
5 PM
| heavy rain | 23 °C 26 °C |
2.8 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1006 hPa | 84 % | 20 °C | 100 % | 0% | 5% | 34% | 100% | |
| 3 AM
6 PM
| heavy rain | 23 °C 26 °C |
4.2 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1006 hPa | 87 % | 20 °C | 100 % | 0% | 99% | 9% | 100% | |
| 4 AM
7 PM
| rain | 22 °C 25 °C |
0.6 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1005 hPa | 90 % | 20 °C | 100 % | 0% | 14% | 25% | 100% | |
| 5 AM
8 PM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1007 hPa | 89 % | 20 °C | 99 % | 0% | 86% | 57% | 95% | |
| 6 AM
9 PM
| cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1007 hPa | 88 % | 20 °C | 50 % | 0% | 9% | 0% | 46% | |
| 7 AM
10 PM
| partly cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east-southeast |
1007 hPa | 78 % | 20 °C | 21 % | 0% | 19% | 0% | 1% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-southeast |
1007 hPa | 72 % | 20 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1007 hPa | 66 % | 20 °C | 5 % | 0% | 3% | 0% | 2% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1006 hPa | 60 % | 20 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1005 hPa | 55 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| partly cloudy | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1004 hPa | 50 % | 20 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1003 hPa | 47 % | 19 °C | 50 % | 0% | 12% | 7% | 42% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1002 hPa | 48 % | 19 °C | 75 % | 0% | 32% | 33% | 60% | |
| 3 PM
6 AM
| light rain | 29 °C 32 °C |
0.2 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1002 hPa | 58 % | 19 °C | 96 % | 0% | 22% | 28% | 94% | |
| 4 PM
7 AM
| heavy rain showers | 27 °C 30 °C |
1.8 mm | 5.5 m/s20 km/h east-southeast |
1002 hPa | 65 % | 19 °C | 74 % | 0% | 1% | 27% | 64% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southeast |
1004 hPa | 83 % | 20 °C | 100 % | 0% | 4% | 32% | 100% | |
| 6 PM
9 AM
| overcast | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1005 hPa | 84 % | 20 °C | 100 % | 0% | 0% | 15% | 100% | |
| 7 PM
10 AM
| overcast | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1006 hPa | 83 % | 20 °C | 98 % | 0% | 3% | 45% | 96% | |
| 8 PM
11 AM
| overcast | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1008 hPa | 83 % | 20 °C | 100 % | 0% | 10% | 44% | 100% | |
| 9 PM
12 PM
| cloudy | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1008 hPa | 82 % | 19 °C | 96 % | 0% | 3% | 10% | 95% | |
| 10 PM
1 PM
| light rain showers | 23 °C 26 °C |
0.2 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1008 hPa | 82 % | 19 °C | 66 % | 0% | 4% | 0% | 64% | |
| 11 PM
2 PM
| light rain showers | 22 °C 25 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1008 hPa | 85 % | 19 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
Baheda, Central Region, Nepal - information
State: NepalGPS coordinates: 26.6868; 85.7814
Time zone: Asia / Kathmandu
time difference in hours with time in US is +3:45 hours
Something wrong, something missing?
Weather Baheda, Central Region, Nepal. Weather forecast Baheda, Central Region.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Baheda, Central Region is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Baheda, Central Region
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Baheda, Central Region
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:25 am | 6:33 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:59 am | 13:07 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5 am | 6:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:32 am | 7:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:03 am | 7:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:39 pm | 04/29/2026 3:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |