Weather Willers Dam today
Weather forecast Willers Dam April 29, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear, in the afternoon overcast, in the evening partly cloudy. The highest temperature 15 °C. At night clear. The lowest temperature 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Willers Dam, Nebraska, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1021 hPa | 65 % | 0 °C | 18 % | 0% | 4% | 18% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1022 hPa | 80 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1021 hPa | 44 % | 2 °C | 99 % | 0% | 99% | 78% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1018 hPa | 42 % | 1 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 19% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1020 hPa | 79 % | 2 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1022 hPa | 86 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.4 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1019 hPa | 49 % | 5 °C | 45 % | 0% | 10% | 43% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1017 hPa | 48 % | 3 °C | 17 % | 0% | 9% | 14% | 0% | |
Willers Dam, Nebraska, USA - information
State: Nebraska, USAGPS coordinates: 42.0767; -97.0937
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Willers Dam, Nebraska, USA. Weather forecast Willers Dam.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Willers Dam is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Willers Dam
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Willers Dam
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:26 am | 8:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:25 pm | 13:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:55 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:19 am | 9:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:39 am | 10:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:41 pm | 04/29/2026 5:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |