Weather Wee Town today
| 7 °C | 5 °C | 9 am | |
| 12 °C | 9 °C | 12 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 3 pm | |
| 9 °C | 7 °C | 9 pm |
sunrise 6:27 am
sunset 8:27 pm
HOURLY
sunset 8:27 pm
Weather forecast Wee Town April 29, 2026
During the day cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy. The highest temperature 14 °C. At night rain showers. The lowest temperature 2 °C. Total rainfall 4.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Wee Town, Nebraska, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 6 AM
7 AM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1021 hPa | 96 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1022 hPa | 96 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1022 hPa | 94 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1023 hPa | 84 % | 4 °C | 71 % | 0% | 0% | 71% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1022 hPa | 71 % | 3 °C | 77 % | 0% | 0% | 77% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1022 hPa | 55 % | 1 °C | 39 % | 0% | 0% | 39% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1021 hPa | 47 % | 0 °C | 38 % | 0% | 9% | 34% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1020 hPa | 44 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1019 hPa | 44 % | 0 °C | 100 % | 0% | 95% | 99% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1019 hPa | 44 % | 1 °C | 97 % | 0% | 96% | 82% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1018 hPa | 44 % | 1 °C | 82 % | 0% | 10% | 81% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1017 hPa | 45 % | 1 °C | 62 % | 0% | 50% | 41% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1017 hPa | 43 % | 1 °C | 10 % | 0% | 6% | 7% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1016 hPa | 45 % | 2 °C | 32 % | 0% | 24% | 19% | 1% | |
| 8 PM
9 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1017 hPa | 58 % | 3 °C | 32 % | 0% | 5% | 24% | 9% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1017 hPa | 65 % | 3 °C | 57 % | 0% | 14% | 54% | 1% | |
| 10 PM
11 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1018 hPa | 69 % | 3 °C | 32 % | 0% | 7% | 17% | 16% | |
| 11 PM
12 AM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1019 hPa | 78 % | 3 °C | 18 % | 0% | 6% | 7% | 9% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1018 hPa | 82 % | 3 °C | 13 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1018 hPa | 81 % | 3 °C | 18 % | 0% | 0% | 13% | 7% | |
| 2 AM
3 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1018 hPa | 87 % | 3 °C | 35 % | 0% | 3% | 34% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| heavy rain showers | 6 °C 4 °C |
3.5 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1018 hPa | 89 % | 3 °C | 46 % | 0% | 18% | 41% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| light rain showers | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1018 hPa | 86 % | 2 °C | 57 % | 0% | 22% | 44% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| rain showers | 5 °C 3 °C |
0.3 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1019 hPa | 90 % | 3 °C | 77 % | 3% | 29% | 71% | 5% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1019 hPa | 89 % | 3 °C | 44 % | 1% | 35% | 36% | 7% | |
| 7 AM
8 AM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1019 hPa | 89 % | 3 °C | 24 % | 0% | 20% | 7% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1020 hPa | 89 % | 4 °C | 14 % | 0% | 14% | 3% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north |
1020 hPa | 80 % | 4 °C | 32 % | 0% | 16% | 27% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northeast |
1020 hPa | 61 % | 1 °C | 46 % | 0% | 14% | 45% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northeast |
1021 hPa | 49 % | 0 °C | 90 % | 0% | 87% | 79% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northeast |
1021 hPa | 49 % | 0 °C | 98 % | 0% | 98% | 81% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north |
1022 hPa | 55 % | 0 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north |
1021 hPa | 49 % | -1 °C | 38 % | 0% | 32% | 9% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northwest |
1020 hPa | 43 % | -1 °C | 100 % | 0% | 100% | 60% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northwest |
1020 hPa | 44 % | -1 °C | 100 % | 0% | 99% | 82% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northwest |
1020 hPa | 45 % | 0 °C | 32 % | 0% | 21% | 21% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1020 hPa | 47 % | 0 °C | 21 % | 0% | 18% | 10% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1020 hPa | 45 % | -1 °C | 28 % | 0% | 25% | 18% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1020 hPa | 51 % | -1 °C | 13 % | 0% | 4% | 12% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1020 hPa | 58 % | -1 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1021 hPa | 61 % | 0 °C | 25 % | 0% | 1% | 23% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1021 hPa | 66 % | 0 °C | 31 % | 0% | 29% | 16% | 0% | |
Wee Town, Nebraska, USA - information
State: Nebraska, USAGPS coordinates: 42.2067; -97.4262
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Wee Town, Nebraska, USA. Weather forecast Wee Town.
Wee Town - weather nearby - bigger cities
Wee Town - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Wee Town is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Wee Town
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Wee Town
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:27 am | 8:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:27 pm | 13:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 8:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:20 am | 9:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:40 am | 10:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:43 pm | 04/29/2026 5:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |