Weather Voichahoske Dam today
Weather forecast Voichahoske Dam April 29, 2026
During the day morning light rain, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later light rain. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 1.7 mm. At night rain. The lowest temperature 6 °C. Total rainfall 4.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Voichahoske Dam, Nebraska, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.8 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1015 hPa | 70 % | 6 °C | 100 % | 0% | 1% | 97% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1014 hPa | 93 % | 7 °C | 100 % | 0% | 3% | 85% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east |
1012 hPa | 64 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 69% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| light rain | 14 °C 12 °C |
0.8 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1010 hPa | 62 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
4.1 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northeast |
1014 hPa | 88 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| rain | 6 °C 3 °C |
4.7 mm | 8.3 m/s30 km/h north-northeast |
1015 hPa | 92 % | 4 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain | 7 °C 4 °C |
0.7 mm | 7.9 m/s28 km/h north-northeast |
1017 hPa | 84 % | 4 °C | 100 % | 0% | 91% | 100% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h north |
1014 hPa | 44 % | 0 °C | 100 % | 0% | 53% | 99% | 100% | |
Voichahoske Dam, Nebraska, USA - information
State: Nebraska, USAGPS coordinates: 41.3717; -98.0728
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Voichahoske Dam, Nebraska, USA. Weather forecast Voichahoske Dam.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Voichahoske Dam is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Voichahoske Dam
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Voichahoske Dam
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:31 am | 8:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:29 pm | 13:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:01 am | 8:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:25 am | 9:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:46 am | 10:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:45 pm | 04/29/2026 5:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |