Weather Utica long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Utica for ten days.
Monday, May 4
20 / 6°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
| 16 °C | 15 °C | 1 am | |
| 9 °C | 8 °C | 7 am | |
| 17 °C | 15 °C | 1 pm | |
| 19 °C | 16 °C | 7 pm |
sunrise 6:23 am
sunset 8:29 pm
HOURLY
sunset 8:29 pm
|
|
|
|
Weather forecast Utica, Nebraska, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1008 hPa | 62 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 89% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1011 hPa | 88 % | 7 °C | 48 % | 0% | 21% | 2% | 34% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1009 hPa | 47 % | 5 °C | 99 % | 0% | 39% | 0% | 99% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northwest |
1006 hPa | 32 % | 1 °C | 75 % | 0% | 0% | 19% | 69% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1010 hPa | 79 % | 6 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1013 hPa | 74 % | 2 °C | 86 % | 0% | 0% | 3% | 86% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1012 hPa | 35 % | -1 °C | 72 % | 0% | 7% | 66% | 18% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1011 hPa | 32 % | -2 °C | 36 % | 0% | 0% | 32% | 5% | |
Utica, Nebraska, USA - information
State: Nebraska, USAGPS coordinates: 40.8961; -97.3453
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Utica, Nebraska, USA. Weather forecast Utica.
Utica - weather nearby - bigger cities
Utica - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Utica is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Utica
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:23 am | 8:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:26 pm | 14:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:52 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:16 am | 9:36 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:36 am | 10:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:59 pm | 05/04/2026 7:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |