Weather Shelby today
Weather forecast Shelby April 28, 2026
From morning untill noon cloudy, in the afternoon overcast, in the evening partly cloudy. The highest temperature 12 °C. Total rainfall 0.7 mm. At night clear. The lowest temperature 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Shelby, Nebraska, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northwest |
1015 hPa | 69 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1015 hPa | 71 % | 2 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1016 hPa | 73 % | 2 °C | 56 % | 0% | 0% | 0% | 56% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1016 hPa | 75 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1016 hPa | 75 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 49% | 99% | |
| 5 AM
6 AM
| light rain | 7 °C 5 °C |
0.1 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1016 hPa | 73 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 48% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1017 hPa | 78 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 98% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain showers | 6 °C 4 °C |
0.2 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1017 hPa | 80 % | 2 °C | 60 % | 0% | 0% | 57% | 12% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1018 hPa | 75 % | 2 °C | 89 % | 0% | 0% | 77% | 53% | |
| 9 AM
10 AM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1019 hPa | 72 % | 2 °C | 87 % | 0% | 0% | 50% | 75% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1019 hPa | 65 % | 2 °C | 76 % | 0% | 0% | 46% | 58% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1019 hPa | 59 % | 2 °C | 70 % | 0% | 0% | 39% | 53% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1019 hPa | 52 % | 1 °C | 59 % | 0% | 0% | 55% | 7% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.1 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1018 hPa | 49 % | 1 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 2% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1018 hPa | 47 % | 0 °C | 37 % | 0% | 14% | 14% | 24% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1021 hPa | 72 % | 1 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1022 hPa | 82 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.1 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1021 hPa | 44 % | 2 °C | 12 % | 0% | 12% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| rain showers | 16 °C 14 °C |
1.3 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1017 hPa | 46 % | 4 °C | 81 % | 0% | 9% | 77% | 27% | |
Shelby, Nebraska, USA - information
State: Nebraska, USAGPS coordinates: 41.1922; -97.4253
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Shelby, Nebraska, USA. Weather forecast Shelby.
Shelby - weather nearby - bigger cities
Shelby - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Shelby is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Shelby
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Shelby
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:30 am | 8:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:27 pm | 13:53 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6 am | 8:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:25 am | 9:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:46 am | 10:09 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:38 pm | 04/28/2026 4:55 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |