Weather Riverside Lakes today
Weather forecast Riverside Lakes April 29, 2026
During the day morning light rain, later morning overcast, in the afternoon rain. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 3.6 mm. At night rain. The lowest temperature 6 °C. Total rainfall 1.7 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Riverside Lakes, Nebraska, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.7 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1017 hPa | 80 % | 4 °C | 94 % | 0% | 0% | 71% | 81% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1016 hPa | 76 % | 3 °C | 98 % | 0% | 0% | 97% | 53% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 14 °C 11 °C |
1.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1013 hPa | 45 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 91% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| rain | 13 °C 12 °C |
1.9 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1010 hPa | 68 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
1.7 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northeast |
1011 hPa | 80 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| rain | 7 °C 4 °C |
2.5 mm | 7.1 m/s26 km/h north-northeast |
1011 hPa | 79 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 6 °C 3 °C |
2.7 mm | 8.5 m/s31 km/h north-northeast |
1013 hPa | 89 % | 4 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north |
1013 hPa | 68 % | 3 °C | 100 % | 0% | 3% | 60% | 100% | |
Riverside Lakes, Nebraska, USA - information
State: Nebraska, USAGPS coordinates: 41.2538; -96.2674
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Riverside Lakes, Nebraska, USA. Weather forecast Riverside Lakes.
Riverside Lakes - weather nearby - bigger cities
Riverside Lakes - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Riverside Lakes is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Riverside Lakes
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Riverside Lakes
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:24 am | 8:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:22 pm | 13:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:54 am | 8:51 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 9:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:39 am | 10:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:37 pm | 04/29/2026 5:10 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |