Weather Pofahl Lake today
Weather forecast Pofahl Lake April 29, 2026
During the day overcast, in the afternoon initially overcast, later rain. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 2.2 mm. At night the lowest temperature 5 °C. Total rainfall 1.8 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pofahl Lake, Nebraska, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1018 hPa | 69 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1016 hPa | 69 % | 1 °C | 99 % | 0% | 0% | 80% | 98% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1014 hPa | 42 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| rain | 13 °C 10 °C |
2.2 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1011 hPa | 42 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
1.8 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1013 hPa | 67 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| rain | 6 °C 3 °C |
4.6 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northeast |
1014 hPa | 76 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.1 mm | 7.5 m/s27 km/h north-northeast |
1016 hPa | 70 % | 2 °C | 100 % | 0% | 60% | 100% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north |
1014 hPa | 47 % | 0 °C | 100 % | 0% | 46% | 78% | 100% | |
Pofahl Lake, Nebraska, USA - information
State: Nebraska, USAGPS coordinates: 41.9939; -97.3912
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Pofahl Lake, Nebraska, USA. Weather forecast Pofahl Lake.
Pofahl Lake - weather nearby - bigger cities
Pofahl Lake - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pofahl Lake is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Pofahl Lake
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Pofahl Lake
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:27 am | 8:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:26 pm | 13:58 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:57 am | 8:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:20 am | 9:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:40 am | 10:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:43 pm | 04/29/2026 5:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |