Weather Petersburg tomorrow
Weather forecast Petersburg April 30, 2026
From morning untill noon cloudy, later morning light rain showers, in the evening clear. The highest temperature 11 °C. Total rainfall 0.7 mm. At night the lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Petersburg, Nebraska, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1019 hPa | 92 % | 5 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1018 hPa | 93 % | 5 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1018 hPa | 93 % | 4 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1018 hPa | 94 % | 4 °C | 46 % | 0% | 0% | 0% | 46% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1018 hPa | 95 % | 3 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
| 5 AM
6 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1019 hPa | 95 % | 3 °C | 11 % | 0% | 0% | 5% | 6% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1020 hPa | 93 % | 2 °C | 43 % | 0% | 6% | 6% | 39% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1020 hPa | 93 % | 2 °C | 84 % | 0% | 18% | 72% | 30% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1021 hPa | 89 % | 3 °C | 76 % | 0% | 29% | 64% | 17% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1021 hPa | 80 % | 4 °C | 50 % | 0% | 19% | 2% | 38% | |
| 10 AM
11 AM
| light rain | 9 °C 6 °C |
0.2 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northwest |
1021 hPa | 69 % | 3 °C | 93 % | 0% | 35% | 0% | 89% | |
| 11 AM
12 PM
| rain showers | 9 °C 6 °C |
0.3 mm | 6.6 m/s24 km/h north-northwest |
1021 hPa | 71 % | 4 °C | 55 % | 0% | 23% | 33% | 12% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain showers | 10 °C 7 °C |
0.1 mm | 7.6 m/s27 km/h north |
1021 hPa | 70 % | 4 °C | 71 % | 0% | 61% | 25% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h north |
1021 hPa | 57 % | 2 °C | 34 % | 0% | 26% | 24% | 1% | |
| 2 PM
3 PM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h north |
1021 hPa | 48 % | 0 °C | 21 % | 0% | 9% | 14% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h north |
1021 hPa | 44 % | 0 °C | 96 % | 0% | 96% | 59% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h north-northwest |
1021 hPa | 46 % | 0 °C | 96 % | 0% | 85% | 93% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h north-northwest |
1020 hPa | 46 % | 0 °C | 78 % | 0% | 50% | 67% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h north-northwest |
1020 hPa | 49 % | 0 °C | 32 % | 0% | 25% | 25% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northwest |
1020 hPa | 46 % | -1 °C | 10 % | 0% | 9% | 7% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1021 hPa | 46 % | -2 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| partly cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1021 hPa | 55 % | -2 °C | 16 % | 0% | 1% | 15% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1022 hPa | 62 % | -1 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1022 hPa | 65 % | -1 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| partly cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1022 hPa | 68 % | -1 °C | 20 % | 0% | 0% | 20% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1022 hPa | 69 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
1022 hPa | 69 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1022 hPa | 70 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northwest |
1022 hPa | 72 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1022 hPa | 72 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1023 hPa | 75 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1023 hPa | 77 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1023 hPa | 72 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1023 hPa | 63 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1023 hPa | 51 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north |
1022 hPa | 41 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h north |
1022 hPa | 38 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h north-northwest |
1022 hPa | 32 % | -3 °C | 46 % | 0% | 0% | 46% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1021 hPa | 34 % | -3 °C | 68 % | 0% | 0% | 68% | 0% | |
Petersburg, Nebraska, USA - information
State: Nebraska, USAGPS coordinates: 41.8533; -98.0787
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Petersburg, Nebraska, USA. Weather forecast Petersburg.
Petersburg - weather nearby - bigger cities
Petersburg - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Petersburg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Petersburg
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:29 am | 8:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:29 pm | 14:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:58 am | 9:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:22 am | 9:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:42 am | 10:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:50 pm | 04/30/2026 5:38 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |