Weather Neligh week
Weather forecast for Neligh for this and next week.
Friday, May 1
18 / 8°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 6 °C | 4 °C | 1 am | |
| 2 °C | 0 °C | 7 am | |
| 16 °C | 14 °C | 1 pm | |
| 17 °C | 14 °C | 7 pm |
sunrise 6:27 am
sunset 8:31 pm
HOURLY
sunset 8:31 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Neligh, Nebraska, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h northeast |
1022 hPa | 65 % | 0 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1023 hPa | 81 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1021 hPa | 32 % | 0 °C | 57 % | 0% | 0% | 57% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1018 hPa | 38 % | 2 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1018 hPa | 61 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1018 hPa | 70 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h southwest |
1016 hPa | 36 % | 4 °C | 73 % | 0% | 0% | 73% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1014 hPa | 43 % | 7 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
Neligh, Nebraska, USA - information
State: Nebraska, USAGPS coordinates: 42.1286; -98.0298
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 1 527
Altitude: 537 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Neligh, Nebraska, USA. Weather forecast Neligh.
Neligh - weather nearby - bigger cities
Neligh - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Neligh is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Neligh
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:27 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:29 pm | 14:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 9:02 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:19 am | 9:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:39 am | 10:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:55 pm | 05/01/2026 6:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |