Weather Mitchell-Brandt Dam weekend
Weather forecast for Mitchell-Brandt Dam for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy. Sunday from morning untill noon clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening clear.
Friday, May 1
11 / 2°C
| 0.0 mm | 21 km/h |
| 2 °C | -1 °C | 6 am | |
| 2 °C | -1 °C | 7 am | |
| 11 °C | 8 °C | 1 pm | |
| 11 °C | 8 °C | 7 pm |
sunrise 6:26 am
sunset 8:31 pm
HOURLY
sunset 8:31 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mitchell-Brandt Dam, Nebraska, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1021 hPa | 68 % | -1 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1021 hPa | 70 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1022 hPa | 69 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1022 hPa | 71 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1022 hPa | 73 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1022 hPa | 77 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northwest |
1022 hPa | 79 % | -1 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1023 hPa | 79 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northwest |
1023 hPa | 38 % | -2 °C | 52 % | 0% | 1% | 52% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1021 hPa | 35 % | -3 °C | 46 % | 0% | 0% | 46% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1022 hPa | 68 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1023 hPa | 71 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1019 hPa | 38 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1015 hPa | 44 % | 5 °C | 18 % | 0% | 1% | 0% | 17% | |
Mitchell-Brandt Dam, Nebraska, USA - information
State: Nebraska, USAGPS coordinates: 42.1117; -97.9270
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Mitchell-Brandt Dam, Nebraska, USA. Weather forecast Mitchell-Brandt Dam.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mitchell-Brandt Dam is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Mitchell-Brandt Dam
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:26 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:28 pm | 14:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:55 am | 9:02 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:19 am | 9:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:38 am | 10:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:55 pm | 05/01/2026 6 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |