Weather Torres de la Libertad today
Weather forecast Torres de la Libertad April 28, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon cloudy, in the evening partly cloudy. The highest temperature 28 °C. At night clear. The lowest temperature 23 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Torres de la Libertad, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h east-southeast |
1011 hPa | 91 % | 23 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1010 hPa | 91 % | 22 °C | 35 % | 0% | 35% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1011 hPa | 54 % | 21 °C | 50 % | 0% | 44% | 8% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1009 hPa | 66 % | 21 °C | 28 % | 0% | 0% | 1% | 27% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
1012 hPa | 90 % | 21 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1010 hPa | 88 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1009 hPa | 47 % | 20 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1008 hPa | 58 % | 19 °C | 32 % | 0% | 0% | 10% | 25% | |
Torres de la Libertad, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 16.3436; -98.0756
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 296
Altitude: 259 m
The administrative part:
- Oaxaca, Oaxaca City
- Santiago Pinotepa Nacional, Santiago Pinotepa Nacional
Something wrong, something missing?
Weather Torres de la Libertad, Mexico. Weather forecast Torres de la Libertad.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Torres de la Libertad is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Torres de la Libertad
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Torres de la Libertad
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:08 am | 6:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:29 pm | 12:41 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:46 am | 7:13 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:20 am | 7:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:53 am | 8:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:43 pm | 04/28/2026 4:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |