Weather Texopa today
| 21 °C | 20 °C | 9 am | |
| 30 °C | 26 °C | 12 pm | |
| 33 °C | 29 °C | 3 pm | |
| 25 °C | 23 °C | 9 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 6:58 pm
HOURLY
sunset 6:58 pm
Weather forecast Texopa April 29, 2026
During the day cloudy, in the evening clear. The highest temperature 33 °C. At night the lowest temperature 15 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Texopa, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
4 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 41 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 39 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 39 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 42 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1016 hPa | 44 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1017 hPa | 43 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1018 hPa | 34 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1017 hPa | 29 % | 2 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1016 hPa | 26 % | 3 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1014 hPa | 17 % | 0 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
1011 hPa | 11 % | -3 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1009 hPa | 7 % | -7 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1007 hPa | 6 % | -9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 33 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1005 hPa | 5 % | -10 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 33 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1004 hPa | 5 % | -9 °C | 96 % | 0% | 0% | 1% | 96% | |
| 5 PM
7 PM
| overcast | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east-southeast |
1004 hPa | 9 % | -5 °C | 93 % | 0% | 0% | 28% | 91% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h southeast |
1006 hPa | 13 % | -1 °C | 24 % | 0% | 0% | 10% | 16% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1008 hPa | 21 % | 2 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1009 hPa | 22 % | 3 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1010 hPa | 23 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1012 hPa | 27 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1013 hPa | 32 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1013 hPa | 33 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1012 hPa | 33 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1012 hPa | 34 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1012 hPa | 32 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1012 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1012 hPa | 31 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1013 hPa | 33 % | 0 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 7 AM
9 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1014 hPa | 32 % | 0 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1014 hPa | 27 % | 0 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1013 hPa | 22 % | 0 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1012 hPa | 18 % | 0 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1011 hPa | 16 % | 0 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1009 hPa | 12 % | -2 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
1007 hPa | 9 % | -5 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1005 hPa | 7 % | -6 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west |
1004 hPa | 7 % | -6 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southwest |
1003 hPa | 7 % | -6 °C | 93 % | 0% | 0% | 10% | 93% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 30 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south-southeast |
1003 hPa | 11 % | -2 °C | 62 % | 0% | 0% | 1% | 62% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h south-southeast |
1004 hPa | 16 % | 0 °C | 28 % | 0% | 0% | 5% | 24% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southeast |
1006 hPa | 20 % | 2 °C | 20 % | 0% | 0% | 2% | 18% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1008 hPa | 22 % | 2 °C | 68 % | 0% | 0% | 50% | 37% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1009 hPa | 22 % | 2 °C | 53 % | 0% | 0% | 14% | 43% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1010 hPa | 24 % | 2 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1010 hPa | 27 % | 2 °C | 68 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
Texopa, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.5412; -98.8640
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Texopa, Mexico. Weather forecast Texopa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Texopa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Texopa
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Texopa
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 6:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:32 pm | 12:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:44 am | 7:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 7:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:50 am | 8:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:37 pm | 04/29/2026 4:38 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |