Weather Teponapa today
| 23 °C | 24 °C | 9 am | |
| 26 °C | 26 °C | 12 pm | |
| 27 °C | 26 °C | 3 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 6:01 am
sunset 6:47 pm
HOURLY
sunset 6:47 pm
Weather forecast Teponapa April 28, 2026
From morning untill noon partly cloudy, in the afternoon clear. The highest temperature 27 °C. At night clear. The lowest temperature 15 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Teponapa, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1015 hPa | 83 % | 14 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1015 hPa | 84 % | 13 °C | 42 % | 0% | 0% | 0% | 42% | |
| 2 AM
4 AM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1014 hPa | 86 % | 13 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 3 AM
5 AM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1014 hPa | 86 % | 13 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1014 hPa | 87 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1015 hPa | 86 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1015 hPa | 85 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 78 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1017 hPa | 64 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1017 hPa | 57 % | 13 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1016 hPa | 47 % | 12 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1016 hPa | 38 % | 10 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1015 hPa | 33 % | 9 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1014 hPa | 30 % | 8 °C | 8 % | 0% | 4% | 6% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1013 hPa | 29 % | 7 °C | 8 % | 0% | 2% | 7% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1012 hPa | 30 % | 8 °C | 3 % | 0% | 1% | 2% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1012 hPa | 34 % | 9 °C | 3 % | 0% | 1% | 2% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1012 hPa | 40 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1013 hPa | 52 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1014 hPa | 65 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1014 hPa | 69 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1015 hPa | 71 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1016 hPa | 72 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 72 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1015 hPa | 74 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1014 hPa | 75 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1014 hPa | 75 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1013 hPa | 76 % | 10 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1013 hPa | 78 % | 10 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1014 hPa | 80 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1014 hPa | 81 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1015 hPa | 75 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1015 hPa | 62 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1015 hPa | 52 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1014 hPa | 41 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1013 hPa | 34 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1012 hPa | 36 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1012 hPa | 31 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1010 hPa | 26 % | 7 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1010 hPa | 26 % | 6 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1009 hPa | 30 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1010 hPa | 38 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1010 hPa | 53 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1011 hPa | 70 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1012 hPa | 74 % | 13 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1013 hPa | 76 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1014 hPa | 77 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1014 hPa | 77 % | 11 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
Teponapa, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 17.8361; -96.7256
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 187
Altitude: 1480 m
The administrative part:
- Oaxaca, Oaxaca City
- Santa María Pápalo, Santa Maria Pápalo
Something wrong, something missing?
Weather Teponapa, Mexico. Weather forecast Teponapa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Teponapa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Teponapa
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Teponapa
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:01 am | 6:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:24 pm | 12:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:38 am | 7:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:12 am | 7:36 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:45 am | 8:03 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:37 pm | 04/28/2026 3:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |