Weather Tasajillo the day after tomorrow
Weather forecast Tasajillo May 1, 2026
From morning untill noon partly cloudy, in the afternoon cloudy. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night overcast. The lowest temperature 16 °C. Total rainfall 0.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tasajillo, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1011 hPa | 34 % | 5 °C | 14 % | 0% | 0% | 1% | 12% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1014 hPa | 76 % | 12 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1014 hPa | 38 % | 11 °C | 50 % | 0% | 0% | 8% | 45% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.1 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1014 hPa | 65 % | 14 °C | 58 % | 0% | 12% | 14% | 44% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.3 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1018 hPa | 83 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
Tasajillo, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.2142; -100.2047
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 911
Altitude: 1750 m
The administrative part:
- Guanajuato, Guanajuato City
- Victoria, Victoria, Guanajuato
Something wrong, something missing?
Weather Tasajillo, Mexico. Weather forecast Tasajillo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tasajillo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tasajillo
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 7:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:37 pm | 12:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:46 am | 7:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:19 am | 7:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:51 am | 8:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:27 pm | 05/01/2026 5:51 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |