Weather Sauces de Abajo today
Weather forecast Sauces de Abajo April 29, 2026
From morning untill noon overcast, in the afternoon partly cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 31 °C. At night the lowest temperature 17 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Sauces de Abajo, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h west-northwest |
1017 hPa | 29 % | 1 °C | 89 % | 0% | 0% | 6% | 89% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h north |
1017 hPa | 39 % | 3 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1013 hPa | 10 % | -3 °C | 37 % | 0% | 0% | 1% | 36% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1008 hPa | 12 % | -1 °C | 99 % | 0% | 0% | 92% | 93% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1014 hPa | 32 % | 3 °C | 94 % | 0% | 0% | 21% | 93% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h north-northwest |
1014 hPa | 45 % | 5 °C | 47 % | 0% | 0% | 39% | 11% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1011 hPa | 13 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 50% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west |
1007 hPa | 16 % | 0 °C | 97 % | 0% | 0% | 2% | 97% | |
Sauces de Abajo, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 23.2843; -103.8088
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 1986 m
The administrative part:
- Zacatecas, Zacatecas City
- Jiménez del Teul, Jiménez del Teul
Something wrong, something missing?
Weather Sauces de Abajo, Mexico. Weather forecast Sauces de Abajo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sauces de Abajo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Sauces de Abajo
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Sauces de Abajo
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:22 am | 7:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:52 pm | 12:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:58 am | 7:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:31 am | 8:13 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:03 am | 8:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:59 pm | 04/29/2026 4:56 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |