Weather Santo Domingo, Guerrero today
| 29 °C | 34 °C | 9 am | |
| 34 °C | 37 °C | 12 pm | |
| 32 °C | 35 °C | 3 pm | |
| 26 °C | 30 °C | 9 pm |
sunrise 6:13 am
sunset 6:56 pm
HOURLY
sunset 6:56 pm
Weather forecast Santo Domingo, Guerrero April 29, 2026
From morning untill noon partly cloudy, in the afternoon cloudy, in the evening partly cloudy. The highest temperature 34 °C. At night clear. The lowest temperature 23 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Santo Domingo, Guerrero, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1011 hPa | 89 % | 22 °C | 44 % | 0% | 0% | 0% | 44% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1010 hPa | 90 % | 22 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1010 hPa | 91 % | 22 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 3 AM
5 AM
| partly cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1009 hPa | 92 % | 22 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1009 hPa | 92 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1010 hPa | 92 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1010 hPa | 92 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1011 hPa | 87 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1011 hPa | 76 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1012 hPa | 65 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1011 hPa | 54 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1011 hPa | 49 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 34 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southwest |
1010 hPa | 46 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 34 °C 37 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southwest |
1009 hPa | 44 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h southwest |
1008 hPa | 46 % | 19 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west-southwest |
1007 hPa | 49 % | 20 °C | 88 % | 0% | 0% | 3% | 87% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west-southwest |
1006 hPa | 53 % | 20 °C | 96 % | 0% | 3% | 2% | 96% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1006 hPa | 59 % | 21 °C | 74 % | 0% | 0% | 5% | 72% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southwest |
1006 hPa | 64 % | 21 °C | 50 % | 0% | 0% | 5% | 48% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1007 hPa | 74 % | 22 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1008 hPa | 84 % | 22 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1009 hPa | 87 % | 23 °C | 38 % | 0% | 0% | 0% | 38% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1009 hPa | 88 % | 23 °C | 66 % | 0% | 0% | 0% | 66% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1010 hPa | 90 % | 23 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1010 hPa | 91 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1009 hPa | 92 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1008 hPa | 93 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1008 hPa | 93 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1008 hPa | 94 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| partly cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1008 hPa | 95 % | 22 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1009 hPa | 96 % | 21 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1010 hPa | 92 % | 22 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1010 hPa | 73 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1010 hPa | 60 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1010 hPa | 51 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1009 hPa | 46 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1008 hPa | 44 % | 19 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1007 hPa | 43 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| partly cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west-southwest |
1006 hPa | 44 % | 18 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west-southwest |
1006 hPa | 48 % | 19 °C | 9 % | 0% | 0% | 3% | 5% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west-southwest |
1005 hPa | 56 % | 20 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west-southwest |
1005 hPa | 62 % | 21 °C | 5 % | 0% | 0% | 1% | 3% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west-southwest |
1006 hPa | 67 % | 22 °C | 15 % | 0% | 0% | 1% | 14% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southwest |
1007 hPa | 73 % | 22 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1008 hPa | 79 % | 22 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 9 PM
11 PM
| partly cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1009 hPa | 80 % | 22 °C | 16 % | 0% | 13% | 0% | 3% | |
| 10 PM
12 AM
| partly cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1010 hPa | 80 % | 22 °C | 33 % | 0% | 33% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| partly cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1010 hPa | 81 % | 22 °C | 28 % | 0% | 28% | 0% | 0% | |
Santo Domingo, Guerrero, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 16.6994; -99.4223
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 120
Altitude: 15 m
The administrative part:
- Guerrero, Chilpancingo
- San Marcos, San Marcos, Guerrero
Something wrong, something missing?
Weather Santo Domingo, Guerrero, Mexico. Weather forecast Santo Domingo, Guerrero.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Santo Domingo, Guerrero is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Santo Domingo, Guerrero
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Santo Domingo, Guerrero
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:13 am | 6:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:34 pm | 12:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:50 am | 7:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:24 am | 7:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:57 am | 8:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:38 pm | 04/29/2026 4:42 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |