Weather San Francisco Tecóac [Colonia] today
| 19 °C | 18 °C | 9 am | |
| 25 °C | 24 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 9 pm |
sunrise 5:54 am
sunset 7:02 pm
HOURLY
sunset 7:02 pm
Weather forecast San Francisco Tecóac [Colonia] May 21, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon rain showers, in the evening cloudy. The highest temperature 25 °C. Total rainfall 3.5 mm. At night clear. The lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast San Francisco Tecóac [Colonia], Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1018 hPa | 87 % | 11 °C | 47 % | 2% | 2% | 42% | 6% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1018 hPa | 86 % | 10 °C | 10 % | 0% | 0% | 5% | 4% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1017 hPa | 85 % | 10 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1017 hPa | 83 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1017 hPa | 80 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1018 hPa | 78 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1018 hPa | 77 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1018 hPa | 69 % | 8 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1019 hPa | 60 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1018 hPa | 45 % | 7 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 10 AM
12 PM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1017 hPa | 40 % | 7 °C | 21 % | 0% | 0% | 1% | 20% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1016 hPa | 37 % | 7 °C | 44 % | 0% | 3% | 14% | 33% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 25 °C 24 °C |
0.6 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1014 hPa | 35 % | 8 °C | 97 % | 0% | 0% | 96% | 27% | |
| 1 PM
3 PM
| heavy rain showers | 22 °C 21 °C |
1.8 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1014 hPa | 47 % | 9 °C | 77 % | 0% | 0% | 52% | 57% | |
| 2 PM
4 PM
| rain showers | 21 °C 20 °C |
0.4 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1015 hPa | 52 % | 10 °C | 40 % | 0% | 0% | 3% | 38% | |
| 3 PM
5 PM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1015 hPa | 50 % | 9 °C | 91 % | 0% | 2% | 17% | 89% | |
| 4 PM
6 PM
| rain | 20 °C 19 °C |
0.4 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1014 hPa | 48 % | 8 °C | 95 % | 0% | 0% | 60% | 93% | |
| 5 PM
7 PM
| light rain showers | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1015 hPa | 67 % | 11 °C | 73 % | 0% | 0% | 14% | 68% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1015 hPa | 62 % | 10 °C | 75 % | 0% | 0% | 6% | 74% | |
| 7 PM
9 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1016 hPa | 72 % | 11 °C | 88 % | 0% | 0% | 60% | 78% | |
| 8 PM
10 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1017 hPa | 79 % | 12 °C | 87 % | 0% | 0% | 77% | 46% | |
| 9 PM
11 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1018 hPa | 81 % | 11 °C | 96 % | 0% | 0% | 94% | 44% | |
| 10 PM
12 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1018 hPa | 81 % | 11 °C | 97 % | 0% | 0% | 97% | 16% | |
| 11 PM
1 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1019 hPa | 81 % | 11 °C | 92 % | 0% | 0% | 91% | 10% | |
Tomorrow, Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1018 hPa | 79 % | 10 °C | 50 % | 0% | 0% | 39% | 21% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1018 hPa | 80 % | 10 °C | 40 % | 0% | 0% | 26% | 19% | |
| 2 AM
4 AM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1017 hPa | 81 % | 9 °C | 14 % | 0% | 0% | 10% | 4% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1017 hPa | 81 % | 9 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1017 hPa | 82 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1017 hPa | 82 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1017 hPa | 82 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1018 hPa | 74 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 AM
10 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1018 hPa | 64 % | 9 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1017 hPa | 55 % | 9 °C | 34 % | 0% | 0% | 3% | 32% | |
| 10 AM
12 PM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1017 hPa | 45 % | 8 °C | 32 % | 0% | 0% | 1% | 31% | |
| 11 AM
1 PM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1016 hPa | 38 % | 7 °C | 14 % | 0% | 0% | 3% | 10% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1015 hPa | 36 % | 7 °C | 28 % | 0% | 0% | 14% | 17% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1013 hPa | 35 % | 8 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| light rain showers | 25 °C 24 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1012 hPa | 33 % | 7 °C | 32 % | 0% | 0% | 27% | 7% | |
| 3 PM
5 PM
| heavy rain showers | 24 °C 23 °C |
1.4 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1011 hPa | 35 % | 7 °C | 82 % | 0% | 0% | 47% | 66% | |
| 4 PM
6 PM
| heavy rain | 20 °C 19 °C |
2.3 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1013 hPa | 53 % | 9 °C | 96 % | 0% | 1% | 80% | 82% | |
| 5 PM
7 PM
| heavy rain | 17 °C 17 °C |
3.4 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1015 hPa | 80 % | 13 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 94% | |
| 6 PM
8 PM
| heavy rain | 17 °C 18 °C |
2.2 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1015 hPa | 87 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 92% | |
| 7 PM
9 PM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
1.1 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1016 hPa | 87 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 79% | |
| 8 PM
10 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.3 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1017 hPa | 86 % | 13 °C | 90 % | 0% | 0% | 68% | 72% | |
| 9 PM
11 PM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.2 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1018 hPa | 92 % | 13 °C | 95 % | 0% | 0% | 82% | 75% | |
| 10 PM
12 AM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1018 hPa | 94 % | 13 °C | 95 % | 0% | 0% | 85% | 67% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1019 hPa | 94 % | 13 °C | 48 % | 0% | 0% | 2% | 47% | |
San Francisco Tecóac [Colonia], Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.3481; -97.9656
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 266
Altitude: 2516 m
The administrative part:
- Tlaxcala, Tlaxcala City
- Huamantla, Huamantla
Something wrong, something missing?
Weather San Francisco Tecóac [Colonia], Mexico. Weather forecast San Francisco Tecóac [Colonia].
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for San Francisco Tecóac [Colonia] is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for San Francisco Tecóac [Colonia]
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information San Francisco Tecóac [Colonia]
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:54 am | 7:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 13:07 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 7:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:03 am | 7:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:34 am | 8:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 10:50 am | 05/22/2026 12:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |