Weather San Felipe weekend
Weather forecast for San Felipe for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday from morning untill noon partly cloudy, in the afternoon clear. Sunday from morning untill noon partly cloudy, in the afternoon overcast, in the evening cloudy.
Friday, May 1
33 / 17°C
| 0.0 mm | 27 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast San Felipe, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-southwest |
1009 hPa | 30 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1010 hPa | 36 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1010 hPa | 43 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1009 hPa | 48 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1009 hPa | 50 % | 7 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1010 hPa | 52 % | 7 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1011 hPa | 52 % | 7 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1011 hPa | 47 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1012 hPa | 38 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1011 hPa | 31 % | 5 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1011 hPa | 24 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west |
1010 hPa | 17 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west |
1009 hPa | 17 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west |
1008 hPa | 15 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west |
1006 hPa | 12 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h west |
1005 hPa | 12 % | 0 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west |
1004 hPa | 12 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h west |
1005 hPa | 13 % | 0 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 29 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west-northwest |
1006 hPa | 15 % | 0 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1011 hPa | 30 % | 2 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1012 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1011 hPa | 9 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 30 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west |
1008 hPa | 9 % | -6 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
San Felipe, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.2497; -102.8508
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 191
Altitude: 1756 m
The administrative part:
- Jalisco, Guadalajara
- Mexticacán, Mexticacán
Something wrong, something missing?
Weather San Felipe, Mexico. Weather forecast San Felipe.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for San Felipe is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information San Felipe
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:20 am | 7:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:48 pm | 12:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 7:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:29 am | 8:07 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:01 am | 8:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:38 pm | 05/01/2026 6:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |