Weather San Felipe de Jesús today
| 29 °C | 26 °C | 12 pm | |
| 32 °C | 29 °C | 3 pm | |
| 32 °C | 28 °C | 5 pm | |
| 24 °C | 22 °C | 10 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 6:58 pm
HOURLY
sunset 6:58 pm
Weather forecast San Felipe de Jesús April 29, 2026
Afternoon in the afternoon cloudy, in the evening clear. The highest temperature 33 °C. At night cloudy. The lowest temperature 21 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast San Felipe de Jesús, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1016 hPa | 28 % | 2 °C | 36 % | 0% | 0% | 0% | 36% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1015 hPa | 22 % | 1 °C | 77 % | 0% | 0% | 0% | 77% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1013 hPa | 17 % | 0 °C | 54 % | 0% | 0% | 0% | 54% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1011 hPa | 11 % | -3 °C | 62 % | 0% | 0% | 0% | 62% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1009 hPa | 8 % | -6 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1007 hPa | 7 % | -7 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 3 PM
5 PM
| partly cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1005 hPa | 5 % | -9 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 4 PM
6 PM
| partly cloudy | 33 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1003 hPa | 5 % | -10 °C | 27 % | 0% | 0% | 27% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northeast |
1003 hPa | 5 % | -10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east |
1005 hPa | 9 % | -5 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-southeast |
1008 hPa | 18 % | 1 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1009 hPa | 20 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1011 hPa | 21 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1012 hPa | 23 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1013 hPa | 24 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1013 hPa | 26 % | 2 °C | 38 % | 0% | 0% | 0% | 38% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1012 hPa | 24 % | 0 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1012 hPa | 26 % | 0 °C | 88 % | 0% | 0% | 0% | 88% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1013 hPa | 27 % | 0 °C | 56 % | 0% | 0% | 0% | 56% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1013 hPa | 29 % | 0 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1013 hPa | 30 % | 0 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1013 hPa | 32 % | 0 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 7 AM
9 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1014 hPa | 32 % | 0 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-northeast |
1015 hPa | 28 % | 0 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1014 hPa | 22 % | 0 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1013 hPa | 17 % | -1 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1011 hPa | 14 % | -2 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1009 hPa | 11 % | -3 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1007 hPa | 10 % | -4 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1006 hPa | 9 % | -5 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1004 hPa | 8 % | -6 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1003 hPa | 7 % | -8 °C | 66 % | 0% | 0% | 0% | 66% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1002 hPa | 7 % | -8 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south-southeast |
1003 hPa | 15 % | 0 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south |
1005 hPa | 18 % | 1 °C | 45 % | 0% | 0% | 1% | 43% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1007 hPa | 18 % | 0 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1008 hPa | 18 % | 0 °C | 49 % | 0% | 0% | 0% | 49% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1009 hPa | 20 % | 0 °C | 72 % | 0% | 0% | 0% | 72% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1010 hPa | 22 % | 0 °C | 80 % | 0% | 0% | 0% | 80% | |
San Felipe de Jesús, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.4487; -98.8933
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 192
Altitude: 2261 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather San Felipe de Jesús, Mexico. Weather forecast San Felipe de Jesús.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for San Felipe de Jesús is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for San Felipe de Jesús
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information San Felipe de Jesús
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 6:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:32 pm | 12:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:44 am | 7:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 7:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:51 am | 8:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:37 pm | 04/29/2026 4:38 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |