Weather San Damián, Guanajuato today
| 31 °C | 28 °C | 4 pm | |
| 28 °C | 26 °C | 6 pm | |
| 25 °C | 23 °C | 8 pm | |
| 23 °C | 22 °C | 10 pm |
sunrise 6:15 am
sunset 7:07 pm
HOURLY
sunset 7:07 pm
Weather forecast San Damián, Guanajuato April 28, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening clear. The highest temperature 32 °C. At night the lowest temperature 17 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast San Damián, Guanajuato, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1014 hPa | 38 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1014 hPa | 41 % | 6 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1014 hPa | 42 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1014 hPa | 46 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 48 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1014 hPa | 50 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1015 hPa | 52 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1016 hPa | 49 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1017 hPa | 37 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1016 hPa | 29 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1015 hPa | 22 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1014 hPa | 17 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1013 hPa | 16 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1012 hPa | 14 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1010 hPa | 13 % | 0 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1009 hPa | 11 % | 0 °C | 8 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h northeast |
1009 hPa | 15 % | 1 °C | 68 % | 0% | 0% | 65% | 12% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-northeast |
1010 hPa | 21 % | 4 °C | 64 % | 0% | 0% | 37% | 44% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east-northeast |
1010 hPa | 22 % | 4 °C | 36 % | 0% | 0% | 9% | 29% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1011 hPa | 27 % | 5 °C | 11 % | 0% | 0% | 2% | 10% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1011 hPa | 30 % | 6 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| partly cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1013 hPa | 32 % | 6 °C | 23 % | 0% | 0% | 23% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1013 hPa | 37 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1014 hPa | 42 % | 8 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1014 hPa | 46 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1014 hPa | 49 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1014 hPa | 52 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1013 hPa | 55 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1013 hPa | 54 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1014 hPa | 56 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1014 hPa | 61 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1015 hPa | 58 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1016 hPa | 51 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1016 hPa | 45 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1015 hPa | 34 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1013 hPa | 22 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1012 hPa | 11 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1010 hPa | 9 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 33 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1008 hPa | 8 % | -4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 33 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1007 hPa | 8 % | -5 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 1% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 34 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1005 hPa | 7 % | -5 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 33 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northeast |
1004 hPa | 8 % | -5 °C | 24 % | 0% | 0% | 24% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northeast |
1004 hPa | 9 % | -3 °C | 88 % | 0% | 0% | 88% | 1% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1005 hPa | 11 % | -3 °C | 80 % | 0% | 0% | 75% | 14% | |
| 8 PM
10 PM
| overcast | 28 °C 24 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h north-northeast |
1006 hPa | 13 % | -2 °C | 90 % | 0% | 0% | 89% | 14% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northeast |
1009 hPa | 25 % | 4 °C | 6 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1010 hPa | 32 % | 6 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1011 hPa | 32 % | 5 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
San Damián, Guanajuato, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.9333; -100.9500
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 522
Altitude: 1944 m
The administrative part:
- Guanajuato, Guanajuato City
- San Miguel de Allende, San Miguel de Allende
Something wrong, something missing?
Weather San Damián, Guanajuato, Mexico. Weather forecast San Damián, Guanajuato.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for San Damián, Guanajuato is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for San Damián, Guanajuato
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information San Damián, Guanajuato
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:15 am | 7:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:41 pm | 12:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:51 am | 7:31 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:25 am | 7:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:57 am | 8:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:55 pm | 04/28/2026 4:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |