Weather San Cipriano tomorrow
| 23 °C | 20 °C | 9 am | |
| 29 °C | 26 °C | 12 pm | |
| 32 °C | 29 °C | 3 pm | |
| 26 °C | 23 °C | 9 pm |
sunrise 6:15 am
sunset 7:14 pm
HOURLY
sunset 7:14 pm
Weather forecast San Cipriano April 29, 2026
From morning untill noon cloudy, in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 32 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 18 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast San Cipriano, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southeast |
1015 hPa | 51 % | 11 °C | 83 % | 0% | 0% | 76% | 30% | |
| 1 AM
3 AM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h south-southeast |
1015 hPa | 55 % | 12 °C | 14 % | 0% | 0% | 3% | 10% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1015 hPa | 61 % | 12 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1014 hPa | 64 % | 12 °C | 86 % | 0% | 0% | 1% | 86% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1013 hPa | 62 % | 11 °C | 84 % | 0% | 0% | 0% | 84% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1013 hPa | 52 % | 8 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1014 hPa | 27 % | 0 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1015 hPa | 20 % | -4 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1016 hPa | 16 % | -5 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 23 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-northwest |
1016 hPa | 14 % | -5 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1015 hPa | 12 % | -5 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1014 hPa | 10 % | -5 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1013 hPa | 10 % | -5 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1011 hPa | 9 % | -5 °C | 59 % | 0% | 0% | 0% | 59% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1010 hPa | 9 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1008 hPa | 8 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1007 hPa | 8 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1006 hPa | 7 % | -7 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1006 hPa | 7 % | -7 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 29 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west |
1007 hPa | 8 % | -8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 27 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1007 hPa | 8 % | -9 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1008 hPa | 10 % | -7 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 25 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-southeast |
1009 hPa | 14 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-southeast |
1011 hPa | 28 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h southeast |
1011 hPa | 40 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h southeast |
1011 hPa | 47 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southeast |
1011 hPa | 51 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1010 hPa | 50 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1010 hPa | 51 % | 8 °C | 11 % | 0% | 0% | 7% | 3% | |
| 5 AM
7 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1011 hPa | 53 % | 8 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1011 hPa | 57 % | 8 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1012 hPa | 58 % | 8 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 8 AM
10 AM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1012 hPa | 40 % | 6 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1011 hPa | 17 % | -2 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1011 hPa | 13 % | -3 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west |
1010 hPa | 12 % | -3 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1008 hPa | 11 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1007 hPa | 10 % | -4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1005 hPa | 8 % | -5 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1004 hPa | 7 % | -6 °C | 59 % | 0% | 0% | 0% | 59% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west |
1003 hPa | 7 % | -7 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1002 hPa | 7 % | -8 °C | 57 % | 0% | 0% | 39% | 36% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h northeast |
1002 hPa | 7 % | -8 °C | 67 % | 0% | 0% | 17% | 61% | |
San Cipriano, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 22.9981; -101.9022
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 428
Altitude: 2220 m
The administrative part:
- San Luis Potosí, San Luis Potosí City
- Villa de Ramos, Ramos, San Luis Potosí
Something wrong, something missing?
Weather San Cipriano, Mexico. Weather forecast San Cipriano.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for San Cipriano is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information San Cipriano
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:15 am | 7:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:44 pm | 12:58 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:51 am | 7:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:24 am | 8:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:56 am | 8:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:51 pm | 04/29/2026 4:48 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |