Weather San Antonio Tarasco tomorrow
| 25 °C | 23 °C | 9 am | |
| 32 °C | 29 °C | 12 pm | |
| 34 °C | 31 °C | 3 pm | |
| 26 °C | 23 °C | 9 pm |
sunrise 6:21 am
sunset 7:18 pm
HOURLY
sunset 7:18 pm
Weather forecast San Antonio Tarasco April 29, 2026
During the day cloudy, in the afternoon initially cloudy, later clear. The highest temperature 35 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast San Antonio Tarasco, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1014 hPa | 32 % | 3 °C | 46 % | 0% | 0% | 0% | 46% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1014 hPa | 34 % | 3 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 2 AM
4 AM
| partly cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1013 hPa | 36 % | 3 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1013 hPa | 39 % | 3 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1013 hPa | 40 % | 3 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1014 hPa | 43 % | 3 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1014 hPa | 47 % | 4 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 7 AM
9 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1015 hPa | 45 % | 4 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1016 hPa | 31 % | 3 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1015 hPa | 23 % | 2 °C | 61 % | 0% | 0% | 0% | 61% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1014 hPa | 17 % | 0 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1013 hPa | 10 % | -3 °C | 66 % | 0% | 0% | 0% | 66% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1011 hPa | 9 % | -4 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1010 hPa | 8 % | -4 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1008 hPa | 8 % | -4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1007 hPa | 7 % | -5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 35 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1005 hPa | 7 % | -5 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 34 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west |
1005 hPa | 7 % | -5 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 33 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1005 hPa | 8 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 30 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1005 hPa | 9 % | -4 °C | 3 % | 0% | 0% | 1% | 2% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1005 hPa | 11 % | -5 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1008 hPa | 14 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1010 hPa | 23 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1011 hPa | 30 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1011 hPa | 33 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1010 hPa | 37 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1010 hPa | 41 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1010 hPa | 44 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1010 hPa | 47 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1010 hPa | 51 % | 6 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1011 hPa | 54 % | 6 °C | 88 % | 0% | 0% | 0% | 88% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1012 hPa | 53 % | 7 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1012 hPa | 40 % | 6 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1012 hPa | 32 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| partly cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1011 hPa | 22 % | 4 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1009 hPa | 13 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1008 hPa | 10 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1006 hPa | 9 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1005 hPa | 8 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 35 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southwest |
1004 hPa | 7 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 34 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west-southwest |
1003 hPa | 7 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 34 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west-southwest |
1002 hPa | 7 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 33 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west-southwest |
1002 hPa | 9 % | -4 °C | 25 % | 0% | 0% | 10% | 15% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 30 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west |
1003 hPa | 10 % | -3 °C | 51 % | 0% | 0% | 3% | 50% | |
| 8 PM
10 PM
| partly cloudy | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
1004 hPa | 19 % | 2 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1007 hPa | 23 % | 3 °C | 60 % | 0% | 0% | 0% | 60% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-southwest |
1008 hPa | 26 % | 3 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 11 PM
1 AM
| partly cloudy | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1009 hPa | 29 % | 4 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
San Antonio Tarasco, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 22.3418; -103.0455
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 2096 m
The administrative part:
- Zacatecas, Zacatecas City
- Villanueva, Villanueva, Zacatecas
Something wrong, something missing?
Weather San Antonio Tarasco, Mexico. Weather forecast San Antonio Tarasco.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for San Antonio Tarasco is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information San Antonio Tarasco
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:21 am | 7:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 12:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:57 am | 7:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:30 am | 8:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:02 am | 8:37 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:56 pm | 04/29/2026 4:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |