Weather San Antonio, Hidalgo long-term weather forecast
Long-term weather forecast for San Antonio, Hidalgo for ten days.
Wednesday, May 6
30 / 20°C
| 0.8 mm | 8 km/h |
| 20 °C | 23 °C | 12 am | |
| 20 °C | 24 °C | 6 am | |
| 30 °C | 33 °C | 12 pm | |
| 28 °C | 33 °C | 6 pm |
sunrise 5:59 am
sunset 6:58 pm
HOURLY
sunset 6:58 pm
|
|
|
|
Weather forecast San Antonio, Hidalgo, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/06/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| light rain showers | 20 °C 23 °C |
0.8 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1010 hPa | 98 % | 19 °C | 82 % | 0% | 82% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-southwest |
1010 hPa | 97 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 15% | 59% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1009 hPa | 59 % | 20 °C | 99 % | 0% | 0% | 18% | 99% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1007 hPa | 74 % | 22 °C | 97 % | 0% | 0% | 3% | 97% | |
Thursday 05/07/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1008 hPa | 96 % | 19 °C | 64 % | 0% | 0% | 3% | 62% | |
San Antonio, Hidalgo, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.4568; -98.0348
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 2 284
Altitude: 700 m
The administrative part:
- Hidalgo, Pachuca
- Huehuetla, Huehuetla, Hidalgo
Something wrong, something missing?
Weather San Antonio, Hidalgo, Mexico. Weather forecast San Antonio, Hidalgo.
San Antonio, Hidalgo - weather nearby - bigger cities
San Antonio, Hidalgo - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for San Antonio, Hidalgo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information San Antonio, Hidalgo
data are always in the local timeSun and light
May 6, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 6:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 12:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 7:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:08 am | 7:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:40 am | 8:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/05/2026 10:42 pm | 05/06/2026 9:35 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |