Weather Río de las Peñas today
Weather forecast Río de las Peñas April 28, 2026
During the day the highest temperature 22 °C. At night clear. The lowest temperature 21 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Río de las Peñas, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 9 PM
11 PM
| partly cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1015 hPa | 68 % | 16 °C | 14 % | 13% | 14% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1015 hPa | 69 % | 15 °C | 8 % | 8% | 8% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1016 hPa | 70 % | 15 °C | 11 % | 3% | 3% | 0% | 8% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1015 hPa | 68 % | 14 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1015 hPa | 65 % | 13 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1014 hPa | 62 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1014 hPa | 62 % | 12 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1013 hPa | 61 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1013 hPa | 62 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1014 hPa | 63 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1014 hPa | 63 % | 14 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1015 hPa | 56 % | 16 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1015 hPa | 52 % | 16 °C | 44 % | 0% | 0% | 0% | 44% | |
| 10 AM
12 PM
| partly cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1015 hPa | 46 % | 15 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1014 hPa | 41 % | 14 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1013 hPa | 39 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1012 hPa | 38 % | 15 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1011 hPa | 37 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1010 hPa | 38 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1010 hPa | 40 % | 14 °C | 7 % | 0% | 1% | 2% | 5% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1010 hPa | 46 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1011 hPa | 54 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1012 hPa | 67 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1013 hPa | 70 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1013 hPa | 72 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1014 hPa | 73 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1014 hPa | 72 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Río de las Peñas, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 17.0077; -97.8416
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 243
Altitude: 840 m
The administrative part:
- Oaxaca, Oaxaca City
- Putla Villa de Guerrero, Putla de Guerrero
Something wrong, something missing?
Weather Río de las Peñas, Mexico. Weather forecast Río de las Peñas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Río de las Peñas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Río de las Peñas
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Río de las Peñas
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 6:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 12:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:44 am | 7:13 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 7:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:51 am | 8:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:42 pm | 04/28/2026 4:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |