Weather Rancho Santa Fé, Sonora weekend
Weather forecast for Rancho Santa Fé, Sonora for this and next weekend.
/ °C
| mm | km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rancho Santa Fé, Sonora, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 04/13/2026 |
|||||||||||||
| 3 PM
6 PM
| overcast | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h southwest |
1014 hPa | 31 % | 7 °C | 93 % | 0% | 0% | 42% | 87% | |
| 4 PM
7 PM
| partly cloudy | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h west-southwest |
1014 hPa | 31 % | 7 °C | 33 % | 0% | 0% | 23% | 11% | |
| 5 PM
8 PM
| cloudy | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h west-southwest |
1013 hPa | 32 % | 7 °C | 71 % | 0% | 1% | 47% | 46% | |
| 6 PM
9 PM
| cloudy | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h southwest |
1013 hPa | 33 % | 7 °C | 42 % | 0% | 0% | 14% | 32% | |
| 7 PM
10 PM
| partly cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1013 hPa | 35 % | 7 °C | 23 % | 0% | 0% | 12% | 12% | |
| 8 PM
11 PM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1013 hPa | 37 % | 7 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 9 PM
12 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1014 hPa | 40 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1015 hPa | 43 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1015 hPa | 47 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tuesday 04/14/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1015 hPa | 50 % | 8 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 1 AM
4 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1015 hPa | 61 % | 11 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 2 AM
5 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1015 hPa | 61 % | 9 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 3 AM
6 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 64 % | 9 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 4 AM
7 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1014 hPa | 67 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1014 hPa | 71 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1015 hPa | 75 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 7 AM
10 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1015 hPa | 69 % | 9 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1016 hPa | 57 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 51 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 PM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1016 hPa | 43 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1016 hPa | 33 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1015 hPa | 27 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-northwest |
1015 hPa | 24 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
5 PM
| clear | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west-northwest |
1014 hPa | 19 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
6 PM
| clear | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west-northwest |
1013 hPa | 15 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
7 PM
| clear | 26 °C 22 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west-northwest |
1012 hPa | 14 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| clear | 25 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west-northwest |
1012 hPa | 16 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
9 PM
| clear | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west-northwest |
1012 hPa | 20 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
10 PM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-northwest |
1012 hPa | 25 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
11 PM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-northwest |
1013 hPa | 30 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-northwest |
1014 hPa | 35 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1014 hPa | 40 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1014 hPa | 45 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Rancho Santa Fé, Sonora, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 30.6658; -112.2812
Time zone: America / Hermosillo
time difference in hours with time in US is -9 hours
Something wrong, something missing?
Weather Rancho Santa Fé, Sonora, Mexico. Weather forecast Rancho Santa Fé, Sonora.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.