Weather Rancho San Rafael week
Weather forecast for Rancho San Rafael for this and next week.
Friday, May 1
31 / 16°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 23 °C | 21 °C | 12 am | |
| 16 °C | 15 °C | 6 am | |
| 30 °C | 28 °C | 12 pm | |
| 31 °C | 27 °C | 6 pm |
sunrise 6:15 am
sunset 7:14 pm
HOURLY
sunset 7:14 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rancho San Rafael, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1008 hPa | 21 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1011 hPa | 52 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1008 hPa | 14 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h west-southwest |
1002 hPa | 12 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1010 hPa | 33 % | 3 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1011 hPa | 39 % | 1 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1011 hPa | 11 % | -4 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 30 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-southwest |
1005 hPa | 7 % | -8 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Rancho San Rafael, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 22.1164; -102.0178
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 7
Altitude: 2025 m
The administrative part:
- Aguascalientes, Aguascalientes
- Asientos, Asientos
Something wrong, something missing?
Weather Rancho San Rafael, Mexico. Weather forecast Rancho San Rafael.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rancho San Rafael is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rancho San Rafael
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:15 am | 7:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:45 pm | 12:58 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:52 am | 7:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:25 am | 8:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:56 am | 8:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:36 pm | 05/01/2026 5:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |