Weather Rancho la Cruz weekend
Weather forecast for Rancho la Cruz for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear, in the afternoon heavy rain showers, in the evening rain. Sunday during the day cloudy, in the afternoon heavy rain showers, in the evening overcast.
Friday, May 1
28 / 13°C
| 0.1 mm | 9 km/h |
| 16 °C | 16 °C | 12 am | |
| 13 °C | 13 °C | 6 am | |
| 28 °C | 26 °C | 12 pm | |
| 24 °C | 23 °C | 6 pm |
sunrise 6:03 am
sunset 6:51 pm
HOURLY
sunset 6:51 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rancho la Cruz, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1014 hPa | 60 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1013 hPa | 87 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 28 °C 27 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1011 hPa | 25 % | 5 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west |
1009 hPa | 34 % | 7 °C | 38 % | 0% | 0% | 14% | 28% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1014 hPa | 76 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.1 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1013 hPa | 88 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| heavy rain showers | 26 °C 25 °C |
5.9 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1013 hPa | 36 % | 9 °C | 23 % | 0% | 0% | 22% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| rain | 17 °C 18 °C |
3.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1015 hPa | 82 % | 14 °C | 95 % | 0% | 1% | 91% | 75% | |
Rancho la Cruz, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 17.7167; -97.5392
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 17
Altitude: 2056 m
The administrative part:
- Oaxaca, Oaxaca City
- Teotongo, Santiago Teotongo
Something wrong, something missing?
Weather Rancho la Cruz, Mexico. Weather forecast Rancho la Cruz.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rancho la Cruz is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rancho la Cruz
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 6:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:27 pm | 12:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:40 am | 7:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:14 am | 7:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:47 am | 8:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:11 pm | 05/01/2026 5:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |