Weather Rancho la Capilla Vieja today
| 26 °C | 23 °C | 8 pm | |
| 24 °C | 22 °C | 9 pm | |
| 23 °C | 21 °C | 10 pm | |
| 21 °C | 20 °C | 11 pm |
sunrise 6:08 am
sunset 6:57 pm
HOURLY
sunset 6:57 pm
Weather forecast Rancho la Capilla Vieja April 28, 2026
Evening in the evening clear. The highest temperature 29 °C. At night the lowest temperature 21 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rancho la Capilla Vieja, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 6 PM
8 PM
| overcast | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1008 hPa | 12 % | -2 °C | 97 % | 0% | 0% | 96% | 25% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-southeast |
1011 hPa | 17 % | 0 °C | 58 % | 0% | 0% | 53% | 11% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1012 hPa | 21 % | 2 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1014 hPa | 25 % | 3 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1015 hPa | 29 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1016 hPa | 33 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1016 hPa | 38 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1016 hPa | 43 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1016 hPa | 42 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1015 hPa | 41 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 41 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 44 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1016 hPa | 47 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1017 hPa | 45 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1018 hPa | 36 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1017 hPa | 30 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1015 hPa | 25 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-northwest |
1014 hPa | 17 % | 0 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1011 hPa | 11 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1009 hPa | 8 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1007 hPa | 5 % | -10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 33 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1006 hPa | 5 % | -10 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 33 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1004 hPa | 6 % | -9 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east |
1004 hPa | 7 % | -7 °C | 13 % | 0% | 0% | 10% | 2% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 30 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-southeast |
1005 hPa | 10 % | -4 °C | 25 % | 0% | 0% | 20% | 7% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1008 hPa | 20 % | 2 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1009 hPa | 22 % | 2 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1011 hPa | 22 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1012 hPa | 25 % | 2 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1013 hPa | 29 % | 3 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
Rancho la Capilla Vieja, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.5941; -98.8202
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 7
Altitude: 2333 m
The administrative part:
- Estado de México, Toluca
- Tepetlaoxtoc Municipality, Tepetlaoxtoc de Hidalgo
Something wrong, something missing?
Weather Rancho la Capilla Vieja, Mexico. Weather forecast Rancho la Capilla Vieja.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rancho la Capilla Vieja is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Rancho la Capilla Vieja
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Rancho la Capilla Vieja
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:08 am | 6:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:32 pm | 12:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:44 am | 7:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 7:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:51 am | 8:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:46 pm | 04/28/2026 4:05 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |