Weather Rancho la Bodega the day after tomorrow
Weather forecast Rancho la Bodega May 1, 2026
During the day partly cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 28 °C. At night clear. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rancho la Bodega, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1013 hPa | 45 % | 4 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1014 hPa | 61 % | 5 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1010 hPa | 21 % | 3 °C | 14 % | 0% | 0% | 10% | 3% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1007 hPa | 26 % | 5 °C | 88 % | 0% | 0% | 30% | 82% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1014 hPa | 56 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h east-southeast |
1015 hPa | 92 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 29 °C 28 °C |
4.7 mm | 0.8 m/s3 km/h west |
1010 hPa | 21 % | 4 °C | 31 % | 0% | 0% | 3% | 29% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1013 hPa | 45 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 4% | 99% | |
Rancho la Bodega, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.4934; -98.1824
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 5
Altitude: 2519 m
The administrative part:
- Tlaxcala, Tlaxcala City
- Muñoz de Domingo Arenas, Muñoz Arenas de Domingo
Something wrong, something missing?
Weather Rancho la Bodega, Mexico. Weather forecast Rancho la Bodega.
Rancho la Bodega - weather nearby - bigger cities
Rancho la Bodega - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rancho la Bodega is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rancho la Bodega
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 6:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:29 pm | 12:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:40 am | 7:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:14 am | 7:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:46 am | 8:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:16 pm | 05/01/2026 5:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |