Weather Misión de Arnedo today
| 32 °C | 31 °C | 12 pm | |
| 33 °C | 31 °C | 3 pm | |
| 31 °C | 29 °C | 5 pm | |
| 22 °C | 23 °C | 10 pm |
sunrise 6:11 am
sunset 7:05 pm
HOURLY
sunset 7:05 pm
Weather forecast Misión de Arnedo April 28, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon cloudy, in the evening clear. The highest temperature 33 °C. At night the lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Misión de Arnedo, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1015 hPa | 58 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1015 hPa | 64 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1015 hPa | 66 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1015 hPa | 66 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1015 hPa | 67 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1015 hPa | 69 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1015 hPa | 71 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1016 hPa | 63 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1016 hPa | 44 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1016 hPa | 29 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 29 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1015 hPa | 22 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1014 hPa | 20 % | 5 °C | 6 % | 0% | 0% | 5% | 1% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 32 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1013 hPa | 21 % | 7 °C | 15 % | 0% | 0% | 5% | 10% | |
| 1 PM
3 PM
| partly cloudy | 33 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1013 hPa | 22 % | 8 °C | 32 % | 0% | 0% | 13% | 21% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1012 hPa | 20 % | 7 °C | 43 % | 0% | 0% | 18% | 30% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1010 hPa | 20 % | 7 °C | 82 % | 0% | 0% | 19% | 78% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1010 hPa | 21 % | 6 °C | 68 % | 0% | 0% | 39% | 48% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1010 hPa | 21 % | 6 °C | 71 % | 0% | 0% | 12% | 68% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 29 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1011 hPa | 26 % | 7 °C | 28 % | 0% | 0% | 7% | 25% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1012 hPa | 33 % | 9 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1013 hPa | 39 % | 10 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 1% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1014 hPa | 46 % | 11 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1015 hPa | 57 % | 13 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1016 hPa | 67 % | 14 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1015 hPa | 74 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1015 hPa | 79 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1014 hPa | 80 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1014 hPa | 83 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1014 hPa | 87 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1014 hPa | 88 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1015 hPa | 86 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1016 hPa | 79 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1016 hPa | 55 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1015 hPa | 31 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1014 hPa | 18 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1013 hPa | 13 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1012 hPa | 11 % | -1 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1010 hPa | 11 % | 0 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| partly cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1009 hPa | 11 % | 0 °C | 18 % | 0% | 0% | 10% | 9% | |
| 3 PM
5 PM
| partly cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1008 hPa | 13 % | 1 °C | 25 % | 0% | 0% | 7% | 19% | |
| 4 PM
6 PM
| partly cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1008 hPa | 15 % | 3 °C | 14 % | 0% | 0% | 4% | 10% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1007 hPa | 16 % | 3 °C | 17 % | 0% | 0% | 1% | 15% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1008 hPa | 20 % | 5 °C | 10 % | 0% | 0% | 3% | 7% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1009 hPa | 33 % | 9 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1010 hPa | 40 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1011 hPa | 50 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1012 hPa | 60 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1012 hPa | 68 % | 14 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
Misión de Arnedo, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.2309; -100.2525
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 915
Altitude: 1801 m
The administrative part:
- Guanajuato, Guanajuato City
- Victoria, Victoria, Guanajuato
Something wrong, something missing?
Weather Misión de Arnedo, Mexico. Weather forecast Misión de Arnedo.
Misión de Arnedo - weather nearby - bigger cities
Misión de Arnedo - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Misión de Arnedo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Misión de Arnedo
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Misión de Arnedo
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 7:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:38 pm | 12:53 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:48 am | 7:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:21 am | 7:55 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:53 am | 8:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:52 pm | 04/28/2026 4:10 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |