Weather Miguel Alemán (X-Campéu) today
Weather forecast Miguel Alemán (X-Campéu) April 29, 2026
During the day clear. The highest temperature 32 °C. At night clear. The lowest temperature 23 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Miguel Alemán (X-Campéu), Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1011 hPa | 60 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1013 hPa | 83 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 37 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1011 hPa | 27 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1008 hPa | 49 % | 20 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1010 hPa | 56 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1011 hPa | 89 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 37 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1008 hPa | 25 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1005 hPa | 23 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Miguel Alemán (X-Campéu), Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.7953; -90.4069
Time zone: America / Merida
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Miguel Alemán (X-Campéu), Mexico. Weather forecast Miguel Alemán (X-Campéu).
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Miguel Alemán (X-Campéu) is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Miguel Alemán (X-Campéu)
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Miguel Alemán (X-Campéu)
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:33 am | 6:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:58 am | 12:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:10 am | 6:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:43 am | 7:14 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:16 am | 7:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:02 pm | 04/29/2026 4:03 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |