Weather Mesón de Guadalupe the day after tomorrow
Weather forecast Mesón de Guadalupe May 1, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon cloudy. The highest temperature 28 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night overcast. The lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mesón de Guadalupe, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1015 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1015 hPa | 89 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1014 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1014 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1013 hPa | 88 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1013 hPa | 84 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1014 hPa | 79 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1012 hPa | 33 % | 10 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.1 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1012 hPa | 70 % | 15 °C | 51 % | 0% | 43% | 3% | 12% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1017 hPa | 99 % | 16 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1015 hPa | 80 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| light rain showers | 27 °C 27 °C |
0.5 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1014 hPa | 39 % | 11 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| rain showers | 23 °C 24 °C |
1.3 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1014 hPa | 63 % | 15 °C | 44 % | 0% | 7% | 36% | 3% | |
Mesón de Guadalupe, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 17.3389; -97.9331
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 203
Altitude: 2773 m
The administrative part:
- Oaxaca, Oaxaca City
- San Juan Mixtepec -Dto. 08 -, San Juan Mixtepec, Oaxaca
Something wrong, something missing?
Weather Mesón de Guadalupe, Mexico. Weather forecast Mesón de Guadalupe.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mesón de Guadalupe is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Mesón de Guadalupe
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 6:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 12:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:42 am | 7:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:16 am | 7:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:49 am | 8:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:12 pm | 05/01/2026 5:48 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |