Weather Mesa del Salto week
Weather forecast for Mesa del Salto for this and next week.
Friday, May 1
31 / 16°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 16 °C | 15 °C | 5 am | |
| 16 °C | 15 °C | 6 am | |
| 31 °C | 28 °C | 12 pm | |
| 30 °C | 28 °C | 6 pm |
sunrise 6:09 am
sunset 7:06 pm
HOURLY
sunset 7:06 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mesa del Salto, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-northeast |
1009 hPa | 67 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1009 hPa | 76 % | 14 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 2 AM
4 AM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1009 hPa | 83 % | 15 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 3 AM
5 AM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1009 hPa | 82 % | 14 °C | 19 % | 0% | 0% | 0% | 19% | |
| 4 AM
6 AM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1008 hPa | 73 % | 11 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1009 hPa | 59 % | 8 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1010 hPa | 54 % | 6 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1007 hPa | 16 % | 2 °C | 21 % | 0% | 0% | 14% | 7% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1003 hPa | 17 % | 2 °C | 89 % | 0% | 0% | 60% | 75% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1010 hPa | 39 % | 7 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1012 hPa | 50 % | 5 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1010 hPa | 11 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h northeast |
1011 hPa | 56 % | 11 °C | 92 % | 0% | 0% | 10% | 90% | |
Mesa del Salto, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.1919; -100.2228
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 22
Altitude: 1911 m
The administrative part:
- Guanajuato, Guanajuato City
- Victoria, Victoria, Guanajuato
Something wrong, something missing?
Weather Mesa del Salto, Mexico. Weather forecast Mesa del Salto.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mesa del Salto is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Mesa del Salto
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 7:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:37 pm | 12:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:46 am | 7:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:19 am | 7:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:51 am | 8:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:27 pm | 05/01/2026 5:51 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |