Weather Menores week
Weather forecast for Menores for this and next week.
Monday, May 18
28 / 16°C
| 2.9 mm | 10 km/h |
| 19 °C | 19 °C | 12 am | |
| 16 °C | 16 °C | 6 am | |
| 28 °C | 26 °C | 12 pm | |
| 23 °C | 23 °C | 6 pm |
sunrise 6:06 am
sunset 7:17 pm
HOURLY
sunset 7:17 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Menores, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1014 hPa | 58 % | 10 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1015 hPa | 72 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| light rain showers | 28 °C 27 °C |
0.7 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1013 hPa | 25 % | 6 °C | 19 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| rain showers | 23 °C 23 °C |
2.2 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1011 hPa | 48 % | 11 °C | 68 % | 0% | 0% | 13% | 64% | |
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1017 hPa | 85 % | 15 °C | 36 % | 0% | 0% | 16% | 25% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.2 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1016 hPa | 65 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 27 °C 26 °C |
0.1 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1016 hPa | 28 % | 7 °C | 16 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| rain showers | 28 °C 26 °C |
2.6 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1011 hPa | 24 % | 5 °C | 46 % | 0% | 0% | 22% | 31% | |
Menores, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.9203; -101.3950
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 1 217
Altitude: 1772 m
The administrative part:
- Guanajuato, Guanajuato City
- Silao de la Victoria, Silao
Something wrong, something missing?
Weather Menores, Mexico. Weather forecast Menores.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Menores is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Menores
data are always in the local timeSun and light
May 18, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:06 am | 7:17 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:42 pm | 13:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:42 am | 7:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:14 am | 8:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:45 am | 8:39 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/18/2026 7:39 am | 05/18/2026 9:50 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |