Weather Mecatán today
| 27 °C | 29 °C | 4 pm | |
| 23 °C | 26 °C | 6 pm | |
| 20 °C | 23 °C | 8 pm | |
| 20 °C | 22 °C | 10 pm |
sunrise 5:31 am
sunset 6:25 pm
HOURLY
sunset 6:25 pm
Weather forecast Mecatán April 28, 2026
During the day clear, in the afternoon initially clear, later cloudy. The highest temperature 31 °C. At night fog. The lowest temperature 17 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mecatán, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
7 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1011 hPa | 78 % | 13 °C | 22 % | 24% | 22% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 AM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1012 hPa | 73 % | 12 °C | 20 % | 13% | 12% | 0% | 9% | |
| 6 AM
9 AM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1012 hPa | 69 % | 12 °C | 18 % | 5% | 5% | 0% | 13% | |
| 7 AM
10 AM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1012 hPa | 63 % | 14 °C | 25 % | 1% | 1% | 0% | 25% | |
| 8 AM
11 AM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1013 hPa | 44 % | 13 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 9 AM
12 PM
| clear | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1013 hPa | 33 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 PM
| clear | 31 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1013 hPa | 33 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| clear | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1012 hPa | 39 % | 15 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 12 PM
3 PM
| partly cloudy | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1012 hPa | 49 % | 19 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 1 PM
4 PM
| clear | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1012 hPa | 54 % | 19 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 2 PM
5 PM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1012 hPa | 58 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
6 PM
| clear | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1012 hPa | 61 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
7 PM
| clear | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1011 hPa | 62 % | 18 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 5 PM
8 PM
| clear | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1012 hPa | 72 % | 19 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 6 PM
9 PM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1012 hPa | 87 % | 20 °C | 94 % | 0% | 3% | 0% | 94% | |
| 7 PM
10 PM
| cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1013 hPa | 96 % | 19 °C | 99 % | 0% | 3% | 0% | 98% | |
| 8 PM
11 PM
| cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1013 hPa | 96 % | 19 °C | 65 % | 0% | 1% | 0% | 65% | |
| 9 PM
12 AM
| partly cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1014 hPa | 94 % | 18 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 10 PM
1 AM
| clear | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1014 hPa | 91 % | 18 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 11 PM
2 AM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1014 hPa | 86 % | 16 °C | 78 % | 0% | 0% | 0% | 78% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 AM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1014 hPa | 79 % | 15 °C | 92 % | 0% | 2% | 0% | 92% | |
| 1 AM
4 AM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1013 hPa | 79 % | 14 °C | 19 % | 15% | 18% | 0% | 2% | |
| 2 AM
5 AM
| fog | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1013 hPa | 80 % | 14 °C | 30 % | 28% | 29% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 AM
| fog | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1012 hPa | 81 % | 13 °C | 36 % | 35% | 36% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 AM
| fog | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1012 hPa | 81 % | 13 °C | 32 % | 32% | 32% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 AM
| fog | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1012 hPa | 79 % | 12 °C | 24 % | 25% | 24% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 AM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1013 hPa | 75 % | 12 °C | 15 % | 16% | 15% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 AM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1013 hPa | 69 % | 15 °C | 10 % | 10% | 10% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 AM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1013 hPa | 42 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 PM
| clear | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1013 hPa | 37 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 PM
| partly cloudy | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1012 hPa | 37 % | 13 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 11 AM
2 PM
| cloudy | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1011 hPa | 41 % | 16 °C | 59 % | 0% | 0% | 0% | 59% | |
| 12 PM
3 PM
| cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1011 hPa | 52 % | 19 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 1 PM
4 PM
| cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1010 hPa | 55 % | 19 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 2 PM
5 PM
| cloudy | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1010 hPa | 54 % | 18 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 3 PM
6 PM
| cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1009 hPa | 50 % | 16 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 4 PM
7 PM
| partly cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1009 hPa | 46 % | 14 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 5 PM
8 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1009 hPa | 53 % | 15 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 6 PM
9 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1010 hPa | 77 % | 18 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 7 PM
10 PM
| clear | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1010 hPa | 84 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
11 PM
| clear | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1011 hPa | 84 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 AM
| clear | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1011 hPa | 77 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1012 hPa | 72 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1011 hPa | 67 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Mecatán, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.5364; -105.1195
Time zone: America / Mazatlan
time difference in hours with time in US is -9 hours
Population: 2 657
Altitude: 297 m
The administrative part:
- Nayarit, Tepic
- San Blas, San Blas, Nayarit
Something wrong, something missing?
Weather Mecatán, Mexico. Weather forecast Mecatán.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mecatán is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Mecatán
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Mecatán
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:31 am | 6:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:57 am | 12:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:07 am | 6:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:40 am | 7:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:12 am | 7:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:12 pm | 04/28/2026 3:30 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |