Weather Mazatla today
Weather forecast Mazatla April 28, 2026
During the day clear, in the evening overcast. The highest temperature 27 °C. At night clear. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mazatla, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1017 hPa | 54 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1017 hPa | 69 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1015 hPa | 17 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1008 hPa | 12 % | -4 °C | 97 % | 0% | 0% | 96% | 25% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1017 hPa | 42 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1018 hPa | 35 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1015 hPa | 13 % | -4 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 27 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1007 hPa | 10 % | -6 °C | 57 % | 0% | 0% | 56% | 0% | |
Mazatla, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.5255; -99.3485
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 92
Altitude: 2633 m
The administrative part:
- Estado de México, Toluca
- Jilotzingo, Santa Ana Jilotzingo, México
Something wrong, something missing?
Weather Mazatla, Mexico. Weather forecast Mazatla.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mazatla is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Mazatla
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Mazatla
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:10 am | 6:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:34 pm | 12:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 7:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:20 am | 7:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:53 am | 8:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:48 pm | 04/28/2026 4:07 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |