Weather Mata de Guaje, Nuevo León today
| 30 °C | 34 °C | 9 am | |
| 32 °C | 38 °C | 12 pm | |
| 32 °C | 38 °C | 3 pm | |
| 25 °C | 28 °C | 9 pm |
sunrise 6:06 am
sunset 7:09 pm
HOURLY
sunset 7:09 pm
Weather forecast Mata de Guaje, Nuevo León April 28, 2026
From morning untill noon partly cloudy, in the afternoon cloudy, in the evening partly cloudy. The highest temperature 33 °C. At night cloudy. The lowest temperature 22 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mata de Guaje, Nuevo León, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1011 hPa | 78 % | 17 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1012 hPa | 77 % | 19 °C | 13 % | 0% | 2% | 0% | 10% | |
| 8 AM
10 AM
| partly cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1012 hPa | 68 % | 21 °C | 16 % | 0% | 14% | 0% | 1% | |
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1013 hPa | 64 % | 22 °C | 20 % | 0% | 19% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1013 hPa | 70 % | 23 °C | 48 % | 0% | 18% | 19% | 22% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1013 hPa | 66 % | 24 °C | 57 % | 0% | 7% | 18% | 46% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1013 hPa | 61 % | 23 °C | 61 % | 0% | 0% | 20% | 54% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 33 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1012 hPa | 58 % | 23 °C | 44 % | 0% | 0% | 20% | 32% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 33 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1012 hPa | 58 % | 23 °C | 69 % | 0% | 0% | 19% | 64% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1010 hPa | 60 % | 23 °C | 53 % | 0% | 0% | 28% | 37% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1011 hPa | 62 % | 24 °C | 73 % | 0% | 0% | 32% | 70% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1010 hPa | 58 % | 22 °C | 31 % | 0% | 1% | 18% | 21% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1010 hPa | 57 % | 22 °C | 13 % | 0% | 0% | 3% | 10% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1010 hPa | 70 % | 23 °C | 68 % | 0% | 0% | 2% | 67% | |
| 8 PM
10 PM
| partly cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1010 hPa | 66 % | 20 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1011 hPa | 70 % | 19 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 10 PM
12 AM
| partly cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1012 hPa | 70 % | 18 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1011 hPa | 69 % | 17 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1011 hPa | 69 % | 17 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 1 AM
3 AM
| partly cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1010 hPa | 69 % | 17 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 2 AM
4 AM
| partly cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1009 hPa | 69 % | 17 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1009 hPa | 68 % | 16 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1009 hPa | 67 % | 16 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1009 hPa | 65 % | 15 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1010 hPa | 65 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1010 hPa | 67 % | 17 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1011 hPa | 67 % | 22 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1011 hPa | 51 % | 19 °C | 21 % | 0% | 0% | 2% | 19% | |
| 10 AM
12 PM
| partly cloudy | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1011 hPa | 52 % | 21 °C | 20 % | 0% | 0% | 16% | 9% | |
| 11 AM
1 PM
| partly cloudy | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1011 hPa | 50 % | 21 °C | 29 % | 0% | 0% | 19% | 18% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 34 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1010 hPa | 53 % | 23 °C | 42 % | 0% | 0% | 13% | 35% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 35 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1010 hPa | 49 % | 22 °C | 60 % | 0% | 0% | 7% | 58% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1008 hPa | 38 % | 19 °C | 39 % | 0% | 0% | 7% | 35% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 34 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1008 hPa | 54 % | 23 °C | 74 % | 0% | 0% | 27% | 68% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 35 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1007 hPa | 43 % | 20 °C | 59 % | 0% | 0% | 12% | 53% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1006 hPa | 47 % | 21 °C | 45 % | 0% | 0% | 16% | 35% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 32 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1008 hPa | 66 % | 24 °C | 58 % | 0% | 0% | 10% | 55% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 30 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1008 hPa | 77 % | 25 °C | 100 % | 0% | 0% | 11% | 100% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1008 hPa | 79 % | 24 °C | 91 % | 0% | 0% | 2% | 91% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1009 hPa | 76 % | 23 °C | 92 % | 0% | 0% | 2% | 92% | |
| 10 PM
12 AM
| partly cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1010 hPa | 77 % | 23 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 11 PM
1 AM
| partly cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1010 hPa | 78 % | 23 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
Mata de Guaje, Nuevo León, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 25.2990; -100.0718
Time zone: America / Monterrey
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Mata de Guaje, Nuevo León, Mexico. Weather forecast Mata de Guaje, Nuevo León.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mata de Guaje, Nuevo León is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Mata de Guaje, Nuevo León
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Mata de Guaje, Nuevo León
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:06 am | 7:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:37 pm | 13:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:41 am | 7:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:14 am | 8:01 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:45 am | 8:31 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:51 pm | 04/28/2026 4:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |