Weather María de Jesús Parada long-term weather forecast
Long-term weather forecast for María de Jesús Parada for ten days.
Monday, May 4
32 / 18°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 18 °C | 20 °C | 5 am | |
| 32 °C | 32 °C | 11 am | |
| 31 °C | 30 °C | 5 pm | |
| 23 °C | 24 °C | 11 pm |
sunrise 5:26 am
sunset 6:28 pm
HOURLY
sunset 6:28 pm
|
|
|
|
Weather forecast María de Jesús Parada, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h east |
1011 hPa | 81 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
2 PM
| overcast | 32 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1011 hPa | 28 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 PM
8 PM
| clear | 31 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1008 hPa | 25 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| partly cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-southeast |
1010 hPa | 64 % | 15 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1008 hPa | 75 % | 13 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 11 AM
2 PM
| overcast | 32 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1010 hPa | 30 % | 12 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 5 PM
8 PM
| clear | 31 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1008 hPa | 35 % | 13 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1010 hPa | 75 % | 17 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
María de Jesús Parada, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.9433; -105.1592
Time zone: America / Mazatlan
time difference in hours with time in US is -9 hours
Something wrong, something missing?
Weather María de Jesús Parada, Mexico. Weather forecast María de Jesús Parada.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for María de Jesús Parada is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information María de Jesús Parada
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:26 am | 6:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:57 am | 13:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:02 am | 6:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:35 am | 7:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:07 am | 7:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 8:32 pm | 05/04/2026 7:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |